NewsWpis sponsorowanyIle trwa i kosztuje tworzenie aplikacji mobilnej

Paweł27 maja 202216 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/tworzenie-aplikacji-mobilnej.jpg

Wpadłeś na pomysł, by stworzyć aplikację mobilną, ale nie posiadasz umiejętności programistycznych? Chcesz stworzyć aplikację dla swojego biznesu i poszukujesz ogólnych informacji na temat procesu produkcji aplikacji? Postanowiliśmy zebrać informacje o tym, co jest niezbędne do opracowania aplikacji, ile trwa cały proces, a także z jakimi kosztami się wiąże. Zapoznaj się z naszym artykułem.

Jak stworzyć aplikację mobilną?

Jest to proces, który składa się z kilku etapów:

#Etap 1 Tworzenia aplikacji mobilnej: strategia

W jego ramach określa się:

 • cel  budowy aplikacji – może służyć do sprzedaży produktów, czytania i słuchania książek, oglądania filmów czy planowania oraz monitorowania treningów sportowych,
 • do kogo ma być ona skierowana (grupa docelowa),
 • z jakich komponentów ma się składać.

#Etap 2 Tworzenia aplikacji mobilnej: analiza i planowanie

Obejmuje określenie wymagań funkcjonalnych aplikacji oraz przygotowanie mapy drogowej, dzięki czemu można prawidłowo dobrać członków zespołu developerskiego, a także opracować harmonogram oraz podział zadań (po stronie zamawiającego i osoby / firmy realizującej, wewnątrz zespołu, pomiędzy firmami zaangażowanymi w proces realizacji rozwiązania). Duże znaczenie ma też wybór nazwy aplikacji.

#Etap 3 Tworzenia aplikacji mobilnej: zaprojektowanie UX/UI

Czyli zaprojektowanie poszczególnych komponentów i zależności pomiędzy nimi. Tworzy się storyboard, a więc wirtualną reprezentację interfejsu użytkownika. Przygotowuje się architekturę aplikacji, w tym pod kątem akcji, widoków oraz funkcji rozwiązania. Sprawdzane jest, w jaki sposób użytkownik będzie wchodził w interakcje. Ważne znaczenie ma projekt interfejsu, w którym dobiera się grafiki, animacje, czcionki, ikony oraz kolorystykę. Te składowe wpływają na UX – komfort korzystania z aplikacji, więc mają znaczenie w jej późniejszym sukcesie.

#Etap 4 Tworzenia aplikacji mobilnej: rozwój aplikacji.

Obejmuje tworzenie frontendu i backendu oraz interfejsu API, jak również integrację z zewnętrznymi narzędziami – chodzi na przykład o uwierzytelnianie, powiadomienia push, śledzenie lokalizacji czy usługi chmurowe.

#Etap 5 Tworzenia aplikacji mobilnej: testowanie

Testowanie, czyli sprawdzanie, jak działa aplikacja albo jej prototyp. Oczywiście działanie poszczególnych funkcjonalności można też zweryfikować na etapie ich projektowania, jednak bez względu na to, faza generalnego overview jest potrzebna, składają się na nią takie elementy jak:

 • weryfikacja poprawności kodu, akcji przypisanych do poszczególnych funkcji
  i zależności pomiędzy nimi.
 • zgodność między pomiędzy frontendem i backendem,
 • szybkość oraz poprawność wykonywania operacji,
 • prawidłowość wyświetlania, responsywność w ramach różnych urządzeń

Wykonywane są testy:

 • alfa – przeprowadzają je programiści,
 • beta – realizowane w środowisku zewnętrznym przez potencjalnych użytkowników.

W przypadku zauważenia błędów można powrócić do wcześniejszych etapów i wykonać niezbędne poprawki. Dzięki testom wykonuje się ostateczne modyfikacje przed wprowadzeniem aplikacji na rynek. Są one przydatne do zwiększenia jej użyteczności.

#Etap 6 Tworzenia aplikacji mobilnej: wdrożenie

Chodzi o przesłanie aplikacji do sklepu (Google Play i App Store), z czym wiąże się również przygotowanie metadanych (nazwa, kategoria, słowa kluczowe, grafika banerowa), po czym następuje jej weryfikacja – jeśli wypadnie pozytywnie, użytkownicy mogą zacząć ją pobierać.

Ile trwa tworzenie aplikacji mobilnej?

Zależy to od wielu czynników. Duże znaczenie ma rodzaj aplikacji i stopień skomplikowania projektu – im więcej funkcji, tym dłużej trwa wdrożenie do użytku. Łatwiej buduje się proste aplikacje zakupowe, przeznaczone dla jednego e-sklepu, niż, przykładowo, rozbudowany portal społecznościowy, lub system rezerwacji i zamówień agregujących dane z wielu źródeł.

To, ile trwa tworzenie aplikacji, zależy również od:

 • znajomości rynku – im lepsza orientacja w jego ramach, tym szybciej można zaplanować architekturę aplikacji,
 • budżetu, jakim dysponuje Klient,
 • ilości zmian dokonywanych w trakcie pracy nad aplikacją,
 • integracji z innymi systemami i narzędziami informatycznymi (GPS, zewnętrzne API).

Przykładowy czas realizacji kolejnych etapów może być następujący:

 • badanie i planowanie – 3-5 tygodni,
 • projektowanie interfejsu – 3-5 tygodni,
 • development – 1-2 miesiące,
 • testowanie – 3-4 tygodnie.

Razem daje to nawet 5-6 miesięcy. Pojawia się pytanie, jak zrobić aplikację mobilną szybciej i czy w ogóle jest to możliwe? W niektórych przypadkach rozwiązaniem może być ilość osób zaangażowanych w proces produkcji, chociaż nie zawsze dodatkowa osoba jest w stanie realnie przyspieszyć development. Kolejna z możliwości, to stworzenie podstawowej wersji aplikacji, albo MVP i jej dalsze rozbudowywanie. Ostatnio popularność zyskują również rozwiązania no-code / low-code, które mogą realnie przyspieszyć produkcję. Umożliwiają budowę aplikacji na podstawie gotowych komponentów, bez potrzeby posiadania wiedzy programistycznej i pisania kodu. Według informacji dostępnych na stronie agencji no-code / low-code (https://havenocode.io/pl/usluga-mvp), tego typu rozwiązania pozwalają zaoszczędzić nawet 43% czasu podczas tworzenia aplikacji mobilnych.

Ile kosztuje stworzenie aplikacji mobilnej?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Koszty zależą od:

 • rodzaju aplikacji, złożoności architektury oraz liczby funkcji (aplikacja natywna albo hybrydowa, ilość ekranów, efekty specjalne, animacje, mapy itd.),
 • zasięgu – docelowe platformy, czyli Android czy iOS,
 • celów biznesowych krótko- i długoterminowych,
 • rodzaju wykonawcy – zespół wykwalifikowanych specjalistów (analityk biznesowy, projektant UX/UI, inżynier oprogramowania frontend i backend, specjalista QA, project manager, administrator systemu) będzie droższy niż freelancer,
 • poziomu bezpieczeństwa aplikacji.

Tutaj również można nawiązać do wspomnianych wcześniej rozwiązań niskokodowych / bez kodu, które pozwalają na ograniczenie kosztów nawet o 60%.

Mamy nadzieję, że ten zestaw podstawowych informacji na temat wytwarzania aplikacji mobilnych okaże się dla Ciebie pomocny. Warto wspomnieć, że sam proces może być podobny również w przypadku aplikacji desktopowych, lub webowych. Będzie się on jednak różnił w zależności od specyfiki konkretnego projektu i poziomu jego skomplikowania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.