NewsCo to jest VPN i jak działa?

Paweł5 sierpnia 201926 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/vpn.jpg

W ostatnim czasie jest bardzo duży boom na VPN-y, ale pomimo tego wiele osób w dalszym ciągu nie ma zielonego pojęcia, czym one tak naprawdę są i gdzie można wykorzystać ich olbrzymi potencjał. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedź, czym jest połączenie VPN oraz na wiele innych pytań.

Czym jest VPN?

VPN (ang. Virtual Private Network) najprościej rzecz mówiąc to sieć komputerowa, która działa na użytek konkretnego przedsiębiorstwa albo użytkownika. W sieci tej cały przepływ danych zawsze odbywa się częściowo lub w całości przez sieć Internet (zamiast łączami dzierżawionymi). Ze względów bezpieczeństwa przesyłanie danych odbywa się w postaci szyfrowanej. W dzisiejszych czasach rozwiązania oparte na VPN bardzo często wykorzystywana są przede wszystkim w sieciach korporacyjnych, dzięki czemu zdalni pracownicy mogą bezpiecznie pracować ze swoich domów.

Dlaczego VPN-y cieszą się dużym zainteresowaniem?

Wirtualna sieć prywatna może pochwalić się bardzo dużą efektywnością, dlatego też tak wiele firm korzysta z jej dobrodziejstwa. Dzięki zaawansowanej kompresji danych VPN sprawdzi się nawet na stosunkowo słabych łączach. Dzięki szyfrowaniu wirtualna sieć prywatna zapewnia również wysoki poziom bezpieczeństwa, który w ostatnim czasie odgrywa bardzo ważną rolę. Warto wspomnieć również i o tym, że tunelowanie VPN wykorzystywane jest w celu zabezpieczenia się przede monitorowaniem ruchu sieciowego.

Jakie zalety i wady ma VPN?

Największą zaletą VPN-ów jest oczywiście to, że cały nasz ruch jest szyfrowany i bezpiecznie przesyłany przez Internet. Z praktycznego punktu widzenia jest to najlepsze zabezpieczenie przed wieloma zagrożeniami w sieci. Dzięki wirtualnej sieci prywatnej można bezpiecznie korzystać z publicznej sieci bezprzewodowej WiFi i łączyć się z serwerami zdalnymi. Jest to idealny wybór przede wszystkim dla tych pracowników, którzy często podróżują i potrzebują stałego dostępu do Internetu.

Jeżeli chodzi o największe minusy, to warto wspomnieć o tym, że protokół zabezpieczeń dla wielu osób może być dość trudny do skonfigurowania. Nawet najmniejsze błędy w konfiguracji, mogą doprowadzić do powstania poważnych luk w naszych zabezpieczeniach. Największym zagrożeniem jest oczywiście wyciek DNS albo IP.

Przesyłanie strumieniowe z dowolnego miejsca

Dla wielu osób jedną z największych zalet VPN-ów jest oczywiście to, że dzięki wirtualnej sieci prywatnej, można streamować wszystko bez względu na swoją lokalizację. W wielu krajach tzw. „geo-blokady” potrafią naprawdę uprzykrzyć życie. Dzięki sieci VPN będzie można ominąć na przykład zabezpieczenia Netflica, Hulu albo BBC. Aby przechytrzyć geo-blokady wystarczy wybrać adres IP odpowiedniego kraju.

Jak działa VPN?

Przy tradycyjnym łączeniu się z Internetem, łączymy się zazwyczaj bezpośrednio z serwerem należącym do naszego dostawcy. Dopiero z tego miejsca, nasze zapytania kierowane są do odpowiednich miejsc w sieci. Taki mechanizm sprawia, że nasz cały ruch sieciowy przechodzi przez serwery usługodawcy. Największym minusem takiego rozwiązania jest oczywiście to, że cały ruch może zostać przechwycony przez postronną osobę. Aby uniknąć takiej sytuacji warto skorzystać właśnie z sieci VPN, dzięki której nasza komunikacja będzie praktycznie niewidoczna. Przy wirtualnej sieci prywatnej przed połączeniem się z konkretną stroną, tworzone jest najpierw bezpieczne i szyfrowanie połączenie, czyli tzw. tunel. To właśnie przez tunel przesyłane i pobierane są poszczególne treści w Internecie. Nasz dostawca Internetu jedyną rzeczą, którą będzie mógł zauważyć jest tylko to, że korzystamy z szyfrowania tunelowego.

Jaki VPN wybrać?

Na rynku jest bardzo wiele sieci VPN z których można skorzystać. To właśnie szeroki wybór sprawia, że początkujący użytkownicy mogą mieć duży problem, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę. Osoby, które chcą dokładnie zapoznać się z najlepszymi usługami VPN powinny jak najszybciej odwiedzić stronę www.vpnpolaczenie.pl na której można znaleźć bardzo wiele cennych informacji na temat wirtualnych sieci prywatnych i nie tylko.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze VPN?

Dobry VPN powinien charakteryzować się przede wszystkim brakiem jakichkolwiek limitów, dzięki czemu nasza aktywność w sieci nie będzie w żaden sposób ograniczona. Warto zwrócić uwagę również na ilość serwerów do wykorzystania oraz miejsce ich lokalizacji. Z praktycznego punktu widzenia im więcej serwerów tym lepiej, ponieważ zawsze będzie można wybrać szybki i niezawodny serwer. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, że VPN niestety może spowolnić połączenia, dlatego też warto rozejrzeć się za szybkimi i renomowanymi wirtualnymi sieciami prywatnymi, które zapewnią wysoko komfort.

Kolejnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest także sposób szyfrowania. W dzisiejszych czasach godne uwagi są VPN-y, które opierają się za zaawansowanych protokołach szyfrujących (np. OpenVPN). Warto sprawdzić również na jakich i na ilu urządzeniach będzie można skorzystać z wirtualnej sieci prywatnej. Osoby początkujące, które nie znają się za bardzo na branży IT, powinny rozejrzeć się za usługami, które umożliwiają pobranie i zainstalowanie specjalnych systemów klienckich. To właśnie dzięki dedykowanemu klientowi VPN instalacja i konfiguracja VPN jest bardzo szybka i intuicyjna.

Na jakich urządzeniach sprawdzi się VPN?

Jak wspomniano powyżej VPN może przydać się nie tylko przy połączeniach z komputera stacjonarnego albo laptopa. W dzisiejszych czasach z siecią coraz częściej łączymy się również poprzez nowoczesne telefony komórkowe, telewizory smart albo specjalne routery. VPN na prywatnym smartfonie działa oczywiście tak samo, jak na zwykłym komputerze.

Skuteczne szyfrowanie kluczem do sukcesu

Główną ideą połączeń VPN jest oczywiście szyfrowanie transmisji, dzięki czemu można zachować pełną anonimowość i zabezpieczyć się przed podsłuchaniem ruchu sieciowego. Najlepsze VPN-y korzystają z zaawansowanego szyfrowania, którego nie da się złamać. Obecnie większość renomowanych wirtualnych serwerów prywatnych opiera się na szyfrowaniu AES-256-CBC. Mowa tutaj oczywiście o symetrycznym szyfrowaniu blokowym, w którym to wykorzystywany jest klucz o długości 256 bit. Warto wspomnieć również i o tym, że to właśnie z tego szyfrowania korzysta agencja NSA, co jest najlepszym potwierdzeniem niezawodności.

Jakie protokoły wykorzystuje VPN?

Protokoły sieci VPN to nic innego jak protokoły komunikacyjne, które mają z góry ustalone reguły i zasady, dzięki którym można nawiązać bezpieczną transmisję danych. W chwili obecnej najpopularniejszym protokołem VPN jest wspomniany wcześniej OpenVPN, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. OpenVPN to tak naprawdę połączenie kilku różnych protokołów, które wykorzystują popularną bibliotekę OpenSSL oraz protokoły SSLv3 i TLSv1. Olbrzymią zaletą OpenVPN jest również to, że umożliwia on łączenie się za pomocą dowolnego portu, dzięki czemu użytkownicy mogą ukryć korzystanie z tunelowania transmisji.

Protokół PPTP i L2TP/IPSec

Starsze sieci VPN bardzo często korzystały z protokołu PPTP, który niestety w dzisiejszych czasach nie spełnia swoich zadań, dlatego też należy omijać go szerokim łukiem. Jego największą zaletą jest nie tylko szybkie działanie, ale również łatwa konfiguracja oraz to, że dostępny jest praktycznie na każdym urządzeniu. Największą wadą jest niski poziom szyfrowania, dlatego też sesje mogą być złamane nawet w przeciągu 24 godzin. L2TP/IPSec to z kolei połączenie dwóch różnych protokołów. L2TP pozwala utworzyć nowy tunel komunikacyjny, który umożliwia przesyłanie dane. Protokół IPSec odpowiada z kolei za bezpieczeństwo transmisji. Według wielu specjalistów od bezpieczeństwa w sieci, protokół ten może zostać złamany przez odpowiednie służby specjalne. Warto wspomnieć również i o tym, że protokół L2TP/IPSec działa na porcie UDP 500, dlatego też postronni użytkownicy mogą bardo szybko odkryć, że korzystamy z sieci VPN.

Jakie są najpopularniejsze typy sieci VPN?

W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić dwa najpopularniejsze typu sieci VPN. Mowa tutaj oczywiście o sieci Site–Site i Client–Site lub Gateway. W tym pierwszym przypadku kanał VPN zestawiany jest między dwoma odległymi sieciami LAN. W takiej sytuacji urządzeniem VPN może być na przykład serwer firmowy albo umiejętnie skonfigurowany router, który potrafi obsłużyć sieć VPN. Rozwiązanie tego typu bardzo często wykorzystywane jest przez duże firmy korporacyjne, które chcą zapewnić sobie bezpieczny i szybki dostęp do wewnętrznej sieci LAN, pomiędzy kilkoma oddziałami. Jeżeli chodzi o Client–Site lub Gateway to jest to specjalny kanał VPN, który zestawiany jest pomiędzy odległą siecią LAN, a wybranym urządzeniem klienta. Jest to idealne rozwiązanie dla tych osób, które chcą uzyskać dostęp do sieci firmowej z dowolnego miejsca na ziemi.

Czy rzeczywiście warto korzystać z sieci VPN?

Internet oferuje naprawdę bardzo wiele możliwości, ale pamiętać należy również o wszelkich zagrożeniach. Bezpieczeństwo danych powinno być priorytetem nie tylko w firmach, ale również podczas prywatnego korzystania z Internetu. Dbanie o prywatność i anonimowość w sieci jest niesłychanie ważne przede wszystkim wtedy, gdy korzystamy z otwartych punktów dostępowych. Mowa tutaj na przykład o hotspotach, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko na lotniskach, ale również w restauracjach, hotelach, kawiarniach albo galeriach handlowych. Utrata cennych haseł i wrażliwych informacji, może przysporzyć wielu problemów, dlatego też warto zabezpieczyć się przed tego typu zagrożeniami.

Oprócz porządnego antywirusa i firewalla, warto postawić właśnie na wirtualne sieci prywatne, które z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. Jest to idealny wybór nie tylko dla dużych firm korporacyjnych, ale również dla niewielkich przedsiębiorców i użytkowników prywatnych. Dobry VPN jest w stanie zabezpieczyć nas niemal przed każdym rodzajem ataku wewnątrz sieci lokalnej, dlatego też nie można przejść obok niego obojętnie. Pamiętać należy również i o tym, że wybór odpowiedniego serwera VPN to dopiero połowa drogi do sukcesu, ponieważ bardzo ważną kwestią jest również jego prawidłowa konfiguracja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Black Friday 2020

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}