NewsOperatorzySystemyWideoNajlepsze bramki płatności online. Porównanie prowizji, mobilności ofert i nie tylko!

Paweł30 lipca 2019137 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/platnosci-online.jpg

Sklep internetowy to w dzisiejszych czasach swoista wizytówka nowoczesnego biznesu. Coraz więcej młodych przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie właśnie takiej działalności. Czy fakt ten nas dziwi? Zdecydowanie nie. Powszechny dostęp do internetu, a jednocześnie szybki charakter czasów, który ciągle stawia nas w biegu, sprawia, że coraz więcej osób nie ma czasu na szukanie produktów w sklepach stacjonarnych.

Z tego powodu, e-commerce jest tak popularne. To łatwa i szybka forma zakupów, a dzięki rozwojowi rynku spedycyjnego, towar otrzymujemy w ciągu dwudziestu czterech godzin. Żeby jednak sklep internetowy mógł sprawnie funkcjonować, musi udostępniać profesjonalne płatności internetowe. Przyspieszają one dokonywanie transakcji. Czym kierować się przy ich wyborze i jaki system płatności online wybrać?

 

Ja również korzystam z oferty Dotpay.

dotpay

Bardzo dobrymi opiami cieszy się także bramka TPay oraz FONDY.

Ważna informacja: Jeżeli zdecydujesz się założyć konto w Dotpay lub TPay z powyższych linków, to zarobię na tym niewielką prowizję partnerską. Promuję systemy płatności, które okazały się dla mnie pomocne. Uważam, że systemy płatności mogą się też przydać Tobie. Podejmij racjonalną decyzję. Prosiłbym, abyś nie wybierał bramki płatności, co do której nie jesteś przekonany w 100%.

Zalety płatności online

Płatności online znacznie usprawniły funkcjonowanie internetowego handlu. Dzięki nim możliwe jest znacznie szybsze finalizowanie transakcji. Zanim pojawił się ten rodzaj płatności, sprzedawca musiał oczekiwać aż klient wykona tradycyjny przelew, a ten zostanie zaksięgowany przez obydwa banki, a na koniec dopiero środki wpłyną na rachunek.

System płatności online bazuje na koncie pośrednim, na którym zapisywane są środki z transakcji, a dokładniej mówiąc, informacje o tych środkach. System zbiera dane w momencie wysłania przelewu i przekazuje informację do sprzedawcy, że klient uiścił opłatę.

Dalsza część polegająca na rozliczeniu między systemem płatności online, a sprzedawcą, uzależniona jest już tylko od tych dwóch stron, których współpracę kodyfikuje umowa. Informacje o wysłaniu środków przez klienta, system wysyła momentalnie po tej czynności, dlatego sprzedawca może przystąpić do realizacji zamówienia od razu, po dokonaniu zakupów i opłaceniu ich przez klienta, mając pewność, że należne pieniądze zostały wysłane.

Dzięki takiemu procesowi, zamówienia mogą być realizowane w ciągu dwudziestu czterech godzin. Płatności online to nie tylko szybkość, ale i bezpieczeństwo wykonywanych transakcji. Usługodawcy zadbali o szyfrowanie operacji, stosowanie zabezpieczeń SSL i korzystanie ze sprawdzonych, uznanych i skutecznych systemów ochronnych.

płatności kartą przez internet

Skutki braku wdrożenia płatności online do sklepu

Obecnie, sama myśl o braku udostępnienia płatności online wydaje się spisywać dany sklep internetowy na straty, a w efekcie bankructwo. System szybkiego uiszczania zapłaty nie stanowi dziś jakiegoś dodatkowego atutu, wyróżnika, przywileju. Jest to usługa absolutnie standardowa, bez której klienci nie wyobrażają sobie współpracy z jakimkolwiek sklepem.

Tym bardziej, że konkurencja jest olbrzymia i zniecierpliwiony klient szybko znajdzie sobie inny sklep, w którym będzie mógł zapłacić natychmiastowo i sprawnie, a jego zlecenie będzie realizowane niezwłocznie po tej czynności.

Brak płatności online oznacza zatem w praktyce pozbawianie się klientów. Zdecydowanie, żaden przedsiębiorca nie powinien nawet rozważać takiej opcji. Dodatkowo, brak udostępnienia takiej usługi nie wpływa zbyt dobrze na kreowanie wizerunku. Uciekanie od standardów panujących we współczesnym handlu, może świadczyć o lekceważeniu potrzeb klienta, co ma fatalny wpływ pod względem wartości marketingowej.

bankrut

Jak wygląda rynek płatności internetowych w Polsce?

Podmiotów, które oferują możliwość udostępnienia szybkich i bezpiecznych płatności online, jest na rynku olbrzymia ilość. Zanim zdecydujemy się, z którą firmą podpisać umowę, warto dokładnie przeanalizować niektóre parametry i porównać poszczególne oferty. Wśród wielu przedsiębiorstw obecnych na rynku, najbardziej korzystne propozycje zaobserwujemy zaledwie wśród kilku.

Rzetelne zbadanie dostępnych ofert jest zatem kluczowym aspektem w przypadku chęci podpisania umowy, która pozwoli na osiągnięcie optymalnych warunków finansowych. Zdecydowanie można wyróżnić dwa podmioty, które królują pod względem zbierania pozytywnych opinii od swoich klientów i można o nich powiedzieć, że są potentatami rynku. Mowa o Dotpay i TPay. Jednak analizując korzyści płynące z poszczególnych ofert, warto przeanalizować propozycję również innych znanych platform.

Co warto brać pod uwagę?

To, czy dana oferta będzie odpowiednia do naszych potrzeb, zależy od kilku ważnych parametrów. Dotyczą one zarówno strony finansowej, jak i funkcjonalnej. Poszczególne usługi, które są kluczowymi procesami w funkcjonowaniu płatności online, mogą znacznie różnić się wysokością stawki.

Bezpieczeństwo to podstawa.

Obecnie, stosowanie wysokiej jakości systemów ochronnych przez platformy oferujące usługi szybkich płatności, jest już standardem. Mimo to, w pierwszej kolejności sprawdźmy, czy transakcje będą szyfrowane i czy firma stosuje programy zabezpieczające. W celu potwierdzenia bezpieczeństwa transakcji, można kierować się także opiniami czy stopniem zaufania klientów.

ssl

Choć ochrona wydaje się standardem, nie bagatelizujmy tego punktu. Przezorny zawsze ubezpieczony! Następnie, przeanalizujmy skuteczność platformy. W tym przypadku mamy tu na myśli przede wszystkim szybkość i płynność odbywających się transakcji. Im bardziej wydajna platforma, tym większe zadowolenie klienta sklepu, a tym samym większe szanse na jego powtórne zakupy. Pozostałe kluczowe parametry dotyczą szczegółów niektórych usług.

Przykładem braki oferującej szerokie spektrum zabezpieczeń jest FONDY, która posiada certyfikat bezpieczeństwa PCI DSS Level 1. Wszelkie płatności procesowane przez FONDY są monitorowane przez system FondyAntifraud™, który dzięki codziennym aktualizacjom jest w stanie wykryć coraz to nowe sposoby nadużyć i od razu zareagować.

Omówimy je szczegółowo, przywołując oferty poszczególnych platform.

Jak odbywają się wypłaty?

Żeby zrozumieć jak działa bramka płatności online, należy dobrze zrozumieć na czym polega gromadzenie środków i wykonywanie wypłat. Wszystkie pieniądze, które w sposób szybki przelewają klienci sklepu, trafiają na tzw. konto przejściowe. Należy ono do platformy, która udostępnia swoje usługi, ale jednocześnie jest przypisana do konkretnego kontrahenta, czyli danego sklepu internetowego.

Właściciel tegoż ma stały wgląd w ilość zgromadzonych tam środków. Wypłaty dokonuje się z własnej woli, poprzez zlecenie przelewu. Na tym etapie, środki przelewane są w sposób tradycyjny z konta platformy, na konto właściciela sklepu. Pieniądze pojawiają się na rachunku tego drugiego podmiotu zgodnie z czasem pracy banku i zaplanowanych przez niego transzy.

wypłaty pieniędzy z dotpay

Źródło: https://pracabezszefa.pl/ktore-bramki-platnosci-online-wybrac-porownanie-prowizje

Porównanie ofert

Jeżeli jesteśmy zainteresowani rozpoczęciem współpracy z platformami, które oferują możliwość wykonywania szybkich płatności online, powinniśmy szczegółowo przeanalizować oferty najważniejszych na rynku graczy.

Obok dwóch wymienionych już potentatów Dotpay i Tpay, warto do porównania dodać jeszcze oferty FONDY, Przelewy24 i PayU.

To pięć najbardziej znanych platform, które oferują najbardziej korzystne usługi swoim kontrahentom.

Która propozycja systemu płatności internetowych jest godna Twojego wyboru?

Nie da się odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Poszczególne aspekty różnią się między sobą. To, co w przypadku jednej firmy wygląda gorzej niż u drugiej, rekompensuje się w innym aspekcie. Każdą propozycję należy zatem rozpatrzeć pod kątem indywidualnym i dopasować do własnych potrzeb. Przeanalizujmy najważniejsze aspekty wpływające na to, czy dana oferta będzie dla nas korzystna.

Opłata startowa

Opłata startowa: to koszt, jaki przyjdzie nam zapłacić za podpisanie umowy i uruchomienie na jej mocy usługi. Jest to opłata jednorazowa, więc nawet jeśli w przypadku danej oferty jest ona najwyższa, nie musi przekreślać sensowności podpisania takiej umowy. Najwyższą opłatę startową należy zapłacić w przypadku aktywowania konta na platformie PayU. Wynosi ona aż 199 zł, ale często są zniżki udzielane przez PayU. Propozycje trzech pozostałych firm są o wiele tańsze. Początek współpracy z Dotpay i TPay to koszt dziesięciu złotych, a Przelewy24 aktywują konto za symboliczną kwotę 1,50 zł. Natomiast w FONDY nie zapłacicie za aktywację nic. Obecnie to najtańsza oferta na rynku.

Wypłacenie pieniędzy z konta

Wypłata środków z konta: czyli zlecenie polecenia przelewu zgromadzonych środków na koncie przejściowym, na rachunek firmy. To podstawowa usługa, która zapewnia płynność finansową sklepowi internetowemu. Żadna z firm nie obciąża tej operacji kosztami. Są to usługi darmowe. Ważna może jednak być ilość wykonywanych takich transakcji w ciągu miesiąca rozliczeniowego. Firma TPay przewiduje bowiem jedynie cztery bezpłatne wypłaty w miesiącu, każdy następny będzie wiązał się z opłatą w wysokości dwóch złotych. FONDY oraz pozostałe platformy nie wprowadzają limitu bezpłatnych wypłat.

Obsługa kart

Obsługiwane kart: dosyć istotny może być fakt, jakie karty obsługują poszczególne platformy. Ma to wpływ na możliwość współpracy z większą lub mniejszą ilością klientów. Oczywiście, karty Visa i MasterCard, należą do pakietu standardowego. Żadna platforma nie pozwoliłaby sobie na ich wykluczenie. Dwie firmy pozwalają jednak na współpracę z posiadaczami innych kart. TPay obsługuje sześć różnych rodzajów kart, a Dotpay aż osiem. W przypadku FONDY oferta jest dużo szersza i obejmuje następujące rodzaje kart: VISA, MasterCard,Maestro, Carte Bancaire, JCB, Discover, Airplus, Giropay, (E)Maestro, Visa Electron, Carte Bleue, Visa Debit, China Unionpay, Alipay, Visa Cpc, Debit Mastercard.

Prowizje za e-transfer i e-przelew

Prowizja za e-transfer i e-przelew: to opłata, która stanowi procent od kwoty wpłacanej przez klienta. Jest ona przeznaczana dla platformy w ramach prowadzenia obsługi. Najmniejszą prowizję za e-transfer zapłacimy korzystając z usług FONDY i wynosi ona 1,3% niezależnie od wybranej metody płatności i dodatkowo można spróbować ją negocjować. Wysokość prowizji TPay wynosi 1,89%. Firma przewidziała także zmniejszenie wysokości progu procentowego do 1,79%, kiedy ilość wpłat przekroczy 30000 zł. Zdecydowanie, najmniej korzystnie w tym aspekcie prezentuje się oferta platformy PayU, która narzuca aż 2,2%-2,5% prowizji.

Mobilność oferty

Mobilność oferty: ważne mogą być także możliwości dokonywania tzw. płatności mobilnych. Oprócz aplikacji stworzonych przez konkretną platformę, w grę mogą wchodzić również inne rodzaje operacji. W tym aspekcie najbardziej rozbudowaną ofertę posiada firma Dotpay. Umożliwia ona korzystanie z aż siedmiu różnych płatności mobilnych, w tym m.in. mPay, BLIK czy Płacę z IKO.

Dodatkowe funkcje

Dodatkowe możliwości: na koniec warto zwrócić uwagę na dodatkowe możliwości, jakie otwierają poszczególne platformy. Do tej pory pisaliśmy głównie o sklepach internetowych, które rozumieliśmy jako zarejestrowane podmioty gospodarcze. Płatności online mogą jednak być potrzebne także osobom prywatnym.

Warto wspomnieć rozbudowaną ofertę FONDY, która oprócz oferowania bramki płatniczej to dodatkowo oferuje cały wachlarz bezpłatnych dodatków jak:

 • możliwość przyjmowania płatności z całego świata w ponad 100 walutach
 • dostępność modułów płatności dla większości CMS (bramka płatności WordPress i 29 innych)
 • mobilny panel analityczny pozwalający na bieżąco monitorować wyników sprzedaży, współczynnika konwersji, skali porzuconych koszyków i wielu innych danych, które wspierają znacząco prowadzenie sprzedaży w internecie.
 • wsparcie przy zarządzaniu opłatami subskrypcyjnymi. Dzięki kalendarzowi płatności cyklicznych ściąganie takich płatności jest całkowicie zautomatyzowane. Wystarczy w kalendarzu ustawić
 • terminy i kwoty i system sam je pobierze w wyznaczonym czasie,
 • dla freelancerów cenna może być funkcjonalność wystawiania faktur online z linkiem do płatności czy możliwość generowania linku do płatności, który można przesłać klientowi znanymi komunikatorami (Skype, Messenger itd.), smsami czy mailem.

fondy

W takiej sytuacji, w pierwszej kolejności, należy sprawdzić, czy oferta danej firmy w ogóle może być brana przez nas pod uwagę. Nie każda platforma chce bowiem współpracować z klientem indywidualnym.

I tak, osoby, które nie posiadają zarejestrowanej działalności gospodarczej, nie mają wyboru. Współpracę z takim klientem oferuje bowiem jedynie Dotpay.

Inną dodatkową możliwością, która może okazać się bardzo ważna, jest pytanie o to, czy dana platforma przewiduje możliwość negocjacji indywidualnych warunków współpracy.

Wadą systemów płatności online jest fakt, że proces kontaktu z praktycznie każdą bramką płatniczą jest utrudniony i wydłuża się w czasie. Szkoda, bo myślałem, że żyjemy w czasach – nasz klient, nasz Pan!

One comment

 • Płatności Internetowe

  25 września 2020 at 23:12

  DotPay połączył się z przelewy24. Konsolidacja na rynku może być bardzo ciekawa.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.