NewsCo znajdziemy w ofercie nowoczesnego sklepu z oprogramowaniem?

Paweł30 września 202012 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/ecommerce.jpg

Żyjemy w czasach, w których stosunkowo niewielu konsumentów szuka oprogramowania w stacjonarnych sklepach. Oczywiście, zdarzają się i tacy, dla których jedynie wersja pudełkowa ma znaczenie i wartość, ale zdecydowanie wygodniej korzystać z oferty e-sklepów lub firmowych platform z aplikacjami, jak Google Play czy App Store. O ile wiemy, co oferują dedykowane sklepy, to co znaleźć można na wirtualnych półkach zewnętrznych sklepów online?

Jaki sklep z oprogramowaniem wybrać?

Jeśli szukamy sklepu z oprogramowaniem, mamy kilka opcji do wyboru. Pierwszą są oczywiście sklepy firmowe, a w zasadzie platformy dostawców, jak Google Play, App Store czy analogiczne rozwiązanie od Microsoftu. Choć są to niezwykle wygodne platformy zakupowe, nie znajdziemy w nich wszystkich potencjalnie przydatnych aplikacji. Drugim rozwiązaniem są największe w Polsce sklepy z szeroko rozumianym asortymentem IT, jak Komputronik czy X-KOM, gdzie oferta na hardware oraz software jest niezwykle rozbudowana, choć ceny mogą być nieco wyższe niż w przypadku trzeciego rodzaju sklepów, które specjalizują się w dostarczaniu oprogramowania. Doskonałym przykładem jest tu Soft360.pl, gdzie znaleźć można w pełni funkcjonalne oprogramowanie w bardzo atrakcyjnych cenach.

W wyborze odpowiedniego sklepu należy kierować się trzema kryteriami. W pierwszej kolejności sprawdzamy asortyment i to, czy program, którego poszukujemy znajduje się w ofercie sklepu. Następnie sprawdzamy cenę – jeśli każdy ze sklepów oferuje nam dokładnie taki sam produkt, to po co za niego przepłacać, prawda? W ostatnim kroku bierzemy pod uwagę wygodę transakcji. W tym przypadku oczywiste są zalety sklepów firmowych, czyli platform zintegrowanych z systemami operacyjnymi, niemniej musimy pamiętać, że niektórych aplikacji tam po prostu nie znajdziemy. Tak czy inaczej, po zestawieniu ze sobą opisanych trzech czynników, w łatwy sposób znajdziemy odpowiedni sklep dla siebie, gdzie poszukiwane przez nas aplikacje oferowane będą w dobrych cenach, a przeprowadzenie transakcji będzie łatwe, szybkie i przyjemne.

Od systemu operacyjnego po program antywirusowy

Bezsprzeczną zaletą sklepów internetowych z oprogramowaniem jest szeroka, a przy tym sprawdzona oferta. W ich asortymencie nie znajdziemy eksperymentów czy programów niszowych, o znikomej funkcjonalności. Dziś rynek software`u jest na tyle dorosły, że dopuszczone do szerokiej dystrybucji aplikacje to sprawdzone rozwiązania, co sprawia, że zakupów nie musimy się obawiać. Ponadto warto podkreślić, że zwłaszcza sklepy specjalizujące się w sprzedaży oprogramowania i niesprzedające sprzętu IT, komputerów czy podzespołów lub peryferiów, mają w swojej ofercie jedynie aplikacje powszechnie znane, powszechnie używane i cenione przez konsumentów. To duża zaleta, dzięki której nawet użytkownik mniej zorientowany nie będzie narażony na dokonanie złego zakupu czy po prostu na kupno aplikacji, która nie spełni jego oczekiwań.

Co znajdziemy w większości internetowych sklepów z oprogramowaniem? Przede wszystkim systemy operacyjne dla użytkowników domowych, dla firm, a nawet do zastosowań serwerowych. W tej kategorii dominują systemy Microsoft Windows, a konkretnie jego najnowsza 10 edycja. Poza tym na wirtualnych półkach znajdują się również najpopularniejsze i najlepsze programy antywirusowe, pakiety biurowe – tu również najczęściej spotkamy się z aplikacjami Microsoftu w postaci Office 2019 lub Office 365 – a także programy specjalistyczne. Ich dobrym przykładem są aplikacje graficzne od Adobe lub pakiet CorelDRAW.

Kompleksowa oferta: model biznesowy dostosowany do potrzeb klientów

W sposobie działania internetowych sklepów z oprogramowaniem kryje się przyczyna ich sukcesu. Mowa tu oczywiście o placówkach e-commerce, które specjalizują się w sprzedaży programów – model biznesowy bardziej rozbudowanych podmiotów, sprzedających zarówno hardware, jak i software jest zdecydowanie bardziej złożony i bardziej zależny od rynkowych uwarunkowań. W przypadku mniejszych sklepów sytuacja jest o tyle jasna, że oferują one jeden rodzaj produktu – oprogramowanie. Przy odpowiednim zbadaniu potrzeb konsumentów i złożeniu oferty z programów komputerowych niezbędnych do codziennej pracy z jednej strony oraz bardziej wyspecjalizowanych aplikacji z drugiej, sklepy z oprogramowaniem uzyskały idealną równowagę między rynkowym rozwojem a realizacją potrzeb klientów.

Tym samym, nie wychodząc poza konkretną grupę produktów firmy tego typu dostarczają jakościowych rozwiązań, których klienci i tak poszukują. Nie ma tu potrzeby na prowadzenie marketingu w orientacji produktowej, a jedynie na sprawne uzupełnianie oferty i dbanie o obsługę klienta. I właśnie dlatego nowoczesny sklep z oprogramowaniem, którego oferta jest stworzona w oparciu o potrzeby konsumentów to dziś prawdopodobnie najlepsze miejsce do zakupu oprogramowania, w którym klienci otrzymują nie tylko atrakcyjną cenę, ale i obsługę, której próżno szukać w innych placówkach oferujących sprzedaż detaliczną w zakresie hardware/software.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}