NewsTelefonyUrządzeniaCzy smartfony Huawei znikną z polskiego rynku?

Maciej Kulesa14 stycznia 20198 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/huawei-p20-pro-1-1024x975.jpg

Czy smartfony Huawei znikną z polskiego rynku?

Wczoraj pojawiła się informacja, że Huawei zwolnił z polskiego oddziału jednego z pracowników. Nie chodzi tutaj o szeregowego pracownika, a o jednego z dyrektorów Huawei Polska – Weijing Wang. Padły poważne zarzuty i mówi się nawet o szpiegostwie. Huawei wydało krótkie oświadczenie, w którym tłumaczy zwolnienie tej osoby, ale to może nie wystarczyć.

Spółka Huawei podjęła decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę z panem Wang Weijing, który został aresztowany pod zarzutem łamania polskiego prawa. Zarzucane mu czyny nie mają związku z naszą firmą. Podjęliśmy tę decyzję zgodnie z zapisami umowy o pracę, ponieważ incydent nadwyrężył wizerunek firmy. Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność oraz wymaga od każdego pracownika stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w kraju, w którym pracuje. (Spidersweb)

Rok temu opisywałem sytuację, w której służby USA ostrzegały przed smartfonami Huawei i ZTE. Wiele osób bagatelizowało słowa Richarda Burra, ale teraz sprawa może powrócić. FBI, CIA i NSA ostrzegały przed kupowaniem smartfonów tych firm.

Mój niepokój koncentruje się dzisiaj na Chinach, a konkretnie na chińskich telekomach, takich jak Huawei i ZTE, które mogą mieć niezwykłe powiązania z chińskim rządem. (Richard Burr, przewodniczący Senackiej Komisji Wywiadowczej).

Sprawa wydaje się ciekawa ze względu na założyciela Huawei – Ren Zhengfei. Jest to były inżynier armii Ludowo-Wyzwoleńczej w Chinach, a także były członek Komunistycznej Partii Chin. Przez wielu polityków z USA został ochrzczony jako ramię chińskiego rządu. Nic dziwnego, że agencje wywiadowcze nie przepadają za tym nazwiskiem. Co więcej, do tego grona już kiedyś dołączyła Anglia i swego czasu sugerował, że Huawei szpieguje swoich użytkowników, co spowodowało, że zalecali usunięcie ich produktów z półek sklepowych.

Padły ciekawe słowa wypowiedziane przez Karola Okońskiego, pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Według niego pewnych producentów należy wykluczyć z polskiego rynku, a można podejrzewać, że Huawei mógłby być jednym z nich.

Okoliczności coraz bardziej wskazują na to, że niektórych dostawców finalnie może będziemy musieli faktycznie wykluczyć z udziału na rynku IT w Polsce. Niemniej sprawa jest wciąż w toku analizy, chcielibyśmy, żeby to była nasza samodzielna decyzja – mówi Okoński RMF FM.

Zobacz także: Huawei P8 recenzja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}