NewsIle kosztuje naprawa smartfona?

Paweł23 lutego 202110 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/naprawa-smartfona.jpg

Trudno ocenić, ile tak naprawdę kosztuje naprawa smartfonów. Telefony nie są sobie równe, podobnie zresztą jak ich oprogramowanie i systemy operacyjne. Poza tym to, co wydaje się zbitą matrycą, może tak naprawdę być jedynie uszkodzoną szybką zewnętrzną. Z pewnością nie jest to komfortowa sytuacja dla posiadaczy smartfonów, ale taki już jest rynek. Mimo to posiadacze smartfonów nie są w starciu z serwisami bez żadnych szans. Zwłaszcza jeśli wiedzą oni, ile może kosztować naprawa wybranego komponentu w urządzeniu mobilnym.

Ile kosztuje naprawa ekranu smartfona?

Odpowiadając na pytanie zawarte w śródtytule – zależnie od jego rozmiaru i modelu urządzenia mobilnego. Istotne jest również to, czy nowy wyświetlacz jest oryginalnym komponentem producenta, czy też tanim (i czasami funkcjonalnym) zamiennikiem. Więcej – https://prestigegsm.pl/

Przykładowo wymiana wyświetlacza w Huawei P Smart 2019 z wykorzystaniem zamiennika, to koszt jedynie 199 złotych. Dlaczego wartość ta jest uważana za niską? Bo już w przypadku Samsung Galaxy A41 cena takiej wymiany waha się w okolicach 400 – 450 złotych. O sto złotych trzeba będzie zapłacić więcej, jeśli mówi się o wyświetlaczu Samsunga Galaxy S20 Ultra G988B. Na marginesie warto zaznaczyć, że pod tym względem prawdziwym rekordzistą jest Huawei P20 Pro CLT-L29, w przypadku którego taka wymiana uszczupli nasz portfel o około 1299 złotych.

Nie samym wyświetlaczem smartfon stoi…

I właśnie dlatego klienci serwisów powinni wiedzieć, ile kosztuje naprawa lub wymiana różnych komponentów zainstalowanych w telefonie. Jednym z najważniejszych z nich jest oczywiście bateria. W związku z tym. że w wielu smartfonach nie da się jej wymienić tradycyjnymi metodami, trzeba do tego zadania zatrudnić profesjonalny serwis. Ile to kosztuje? W tym przypadku ceny są dość ujednolicone. Przykładowo w Huawei P20 Lite wymiana akumulatora to wydatek rzędu około 129 złotych. Mowa tu rzecz jasna o baterii oryginalnej, której koszt wymiany jest nieco wyższy niż w przypadku zamiennika. To samo dotyczy nowych modeli Samsunga Galaxy, w których wymiana oryginalnej baterii to koszt około 170 złotych. Jeśli użytkownik smartfonu stawia na zamienniki, koszt ten może być o około 30 – 50 złotych niższy.

A co z aparatem? O ile sam aparat raczej rzadko ulega uszkodzeniu, to już jego szybka jest o wiele bardziej podatna na zarysowania i pęknięcia. W przypadku modelu Samsung Galaxy S20 Ultra G988B koszt wymiany takiego szkiełka (dotyczy zarówno aparatu jak i kamery) wynosi około 100 złotych. Nieco mniej – bo jedynie 69 złotych – kosztuje wymiana analogicznej szybki w telefonach Samsung Galaxy S9 i S9 Plus. Podobnie wygląda sprawa z telefonem Samsung Galaxy J6 2018, w przypadku którego cena ta jest o około 10 złotych niższa.

Dane i ich wartość

Nie jest tajemnicą, że z punktu widzenia użytkownika smartfonu, największą wartość przedstawiają zapisane na nim zdjęcia, filmy, a nawet dokumenty. Ich utrata – z racji częstego braku kopii zapasowej – wymaga zastosowania profesjonalnych narzędzi do odzyskiwania danych. Robienie tego na własną rękę często jest nieskuteczne i niejednokrotnie znacznie utrudnia późniejsze zastosowanie profesjonalnych rozwiązań. Ile zatem kosztuje odzyskiwanie takich danych?

Niestety – znalezienie jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie jest niemożliwe. Większość serwisów ustala kwoty w sposób indywidualny, biorąc pod uwagę przede wszystkim dostępność wybranych danych i ich rodzaj. Niektóre serwisy podczas wyceny kosztów uwzględniają również wartość utraconych danych. Oznacza to, że im będzie ona wyższa, tym więcej trzeba będzie zapłacić za ich odzyskiwanie. Na szczęście większość serwisów ustala cenę z góry i nie nalicza dodatkowych opłat.

Kilka słów podsumowania

Naprawa smartfonów to bardzo skomplikowana forma usługi, która przede wszystkim wynika z dużej liczby dostępnych modeli i trudności związanych z ustaleniem konkretnej przyczyny awarii. Niemniej wycena niektórych napraw jest bardzo prosta. Wynika to z faktu, że smartfony coraz częściej posiadają budowę modułową, co ogranicza ich serwis jedynie do wymiany konkretnej części.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}