NewsJak oszczędzać baterię?

Paweł26 września 201917 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/baterie.jpg

Oszczędzanie baterii w urządzeniach mobilnych to temat bliski każdemu z nas. Jednocześnie narosło wokół niego wiele mitów. Oto kilka zasad, które warto znać, by odpowiednio dbać o baterie w laptopach.

Dzięki oszczędzaniu energii w urządzeniach mobilnych i wydłużaniu pracy na jednym ładowaniu baterii możemy ustrzec się przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami. Oprócz tego odpowiednio traktowany tablet czy laptop będzie służył nam dłużej i lepiej. Dlatego warto poznać kilka prostych sposobów na oszczędzanie baterii.

Poziom naładowania

W przypadku ogniw litowo-jonowych optymalny poziom naładowania to ok. ¾ pojemności baterii. Spotkaliście się pewnie z opinią, że najlepiej jest doprowadzić baterię do pełnego rozładowania i dopiero podłączyć ją do ładowarki. Ta zasada nie sprawdza się jednak w przypadku stosowanych obecnie nowoczesnych ogniw – ma wręcz odwrotny skutek. Utrzymując baterię przez większość czasu na poziomie 50-90%, możemy zwiększyć jej żywotność nawet o kilkaset cykli ładowania.

Praca na kablu

Część z nas pamięta czasy popularności komputerów stacjonarnych, które działały wyłącznie dzięki stałemu podłączeniu do prądu. Z przyzwyczajenia trzymamy więc nadal wtyczkę w gniazdku, choć już od dawna zmieniliśmy komputer stacjonarny na laptopa. Ten zaś bardzo źle znosi pracę na kablu. Bateria wykonuje wówczas dziesiątki/setki mini-cykli ładowania, gdy tylko utraci kilka procent. Tym samym bardzo szybko traci pojemność. Po naładowaniu laptopa należy odłączyć od prądu i pozwolić mu pracować na baterii, rozładowując ją do ok. 50%

Chłodzenie laptopa

Kondycja baterii, jak zresztą całego laptopa, zależy również od temperatury pracy. Długotrwałe przegrzewanie sprzętu może doprowadzić do usterek. Aby tego uniknąć, wystarczy czasem niewiele – chociażby nie stawiać laptopa na kocu, łóżku czy kolanach. Tkaniny blokują wtedy dopływ powietrza do wentylatorów, zakłócając ich pracę. Dlatego warto korzystać z podkładek chłodzących, gdy tylko mamy taką możliwość.

Przestrzegając tych zasad, wydłużymy żywotność baterii. Warto tu jednak zaznaczyć, że mówimy tu wyłącznie o oryginalnych komponentach. Jeśli decydujemy się na tanie zamienniki, nie mamy żadnej gwarancji. W ekstremalnych sytuacjach nieoryginalna bateria czy ładowarka może doprowadzić do uszkodzenia laptopa, a nawet wywołać pożar.

Jeśli chcesz obejrzeć wideoporadnik, jak oszczędzać baterię w laptopie, odwiedź LenovoZone:

https://lenovozone.pl/blog/oszczedzanie-baterii/

One comment

  • Cadiz

    26 września 2019 at 17:44

    Zawsze można odłączyć baterię w laptopie i działać tylko po kablu, bez angażowania baterii :)

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}