NewsTelefonyTestyUrządzeniaWymiana szybki w smartfonie. Jak najlepiej do tego podejść?

Maciej Kulesa20 września 201710 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/2017/09/mobile-phone-2510529_1920.jpg

Przeżyłem wiele smartfonów przez ostatnie kilka lat, a one przeżyły wiele upadków. Niestety, zdarza się tak, że telefon nie może przyjść taki moment, taki dzień, kiedy nie podniesie się z ziemi, przynajmniej nie w całości. Tak też było ze smartfonem Honor 6 Plus, którego używa moja żona. Jest to słuchawka po przejściach i muszę przyznać, że sam nie obchodziłem się z nią jak z jajkiem. Jest to bardzo udany i bardzo wytrzymały model, ale nawet na niego musiał przyjść czas.

Zresztą, zapewne wielu z Was zna przynajmniej jedną osobę, która chodzi ze smartfonem, w którym jest pęknięta szybka. Ja mam kilku takich znajomych, a gdy jeżdżę komunikacją miejską, to widzę wiele osób posiadających takie telefony.

W pewnym momencie skontaktowała się ze mną firma i zapytała, czy nie chcę opisać usługi GoRepair. Stwierdziłem, że będzie to dobry pomysł, ale pod warunkiem, że zbadam tę firmę podsyłając jej „żywy organizm”. Najpierw pomyślałem żeby wskrzesić starego HTC G1, ktory jeszcze leży w szafie i ma kilka fantów do wymiany. Wtedy jednak po raz ostatni upadł wspomniany Honor 6 Plus. Nie pamiętam, który to był upadek, ale chyba przeszedł całą drogę krzyżową.

Zbita szybka w smartfonie. Ile to kosztuje?

Postanowiłem więc podesłać im do naprawy smartfona żony. Muszę przyznać, że cały proces przebiega bardzo sprawnie i nie piszę tu tylko z pozycji osoby, która miała naprawianego smartfona w ramach tego opisu. Smartfon wymagał drobnej naprawy, której koszt normalnie wynosi 200 złotych. Chodziło o wymianę szybki w smartfonie, ale od razu dodam, że dotyk cały czas działał, dlatego też koszt nie był zbyt wielki.

Zacznę najpierw od najważniejszej procedury – określenia usterki. Należy udać się na stronę, gdzie wypełniacie formularz i zgłaszacie usterkę. Tam podajecie swoje dane i umawiacie się na odbiór sprzętu przez kuriera. Tak, nie musicie nigdzie chodzić, tylko kurier sam odbierze paczkę od Was.

Wycenić można naprawę nie tylko smartfonów, ale również tabletów i komputerów. W zestawieniu znajduje się wiele znanych marek, a także tych mniej popularnych firm. Jednak w przypadku tych ostatnich może nie wyświetlać ceny podczas zgłaszania usterki i trzeba ją opisać dokładniej. Wtedy firma kontaktuje się z klientem w celu uzgodnienia kwoty naprawy.

W moim przypadku wyszło to 200 złotych i uważam, że jest to uczciwa kwota. Sprawdziłem z ciekawości ile kosztuje szybka do smartfona Honor 6 Plus i na początku zdziwiłem się, że chodzi o niecałe 30 złotych. Później jednak zacząłem drążyć temat i okazało się, że w większości przypadków, w takich smartfonach, szybka jest przymocowana klejem do ekranu i próby jej demontażu zazwyczaj kończą się uszkodzeniem wyświetlacza. W tanich modelach można próbować wymienić taki element, bo konstrukcja może wyglądać inaczej. W przypadku Honor 6 Plus i wielu innych smartfonach nie da się obejść bez specjalistycznego serwisu.

Czy są problemy?

Smartfon został naprawiony dosyć szybko, ale zadzwoniono do mnie z serwisu, że „nie przyjął” nowej szybki. Zapamiętałem tylko tyle, że po wymianie tego elementu telefon musi odleżeć przynajmniej jeden dzień i pracownicy sprawdzają, czy szybka nie odkleja się po tym czasie. W moim przypadku tak się stało, ale to lepiej, że zostało stwierdzone jeszcze w serwisie, a nie w domu. Kolejna próba przeszła już bez zarzutów i smartfon był w drodze po kilku dniach spędzonych w GoRepair.

Nowa szybka nie jest takiej samej jakości jak oryginalna. Nie będę Was oszukiwał, jest to tańsza wersja, co łatwo wyczuć przesuwając palcem po niej. Wszystko jest dobrze spasowane i na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie rozróżnić tego. Nie jest to najlepszej jakości materiał, ale też nie napiszę, że bazarowa jakość. Po prostu czuć, że nie mamy do czynienia z oryginalną częścią.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.