NewsTelefonyUrządzeniaWpis sponsorowanyJak zabezpieczyć telefon z Androidem? O czym warto pamiętać?

Maciej Kulesa4 grudnia 201815 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/bezpieczenstwo-telefonu-1280x853.jpg

Jak zabezpieczyć telefon z Androidem?

Telefony oparte na systemie Android są coraz popularniejsze. Większość ludzi nie wyobraża sobie już życia bez smartfona. Z tego powodu zaczynają się nimi interesować także osoby, które niekoniecznie chcą używać urządzeń mobilnych w taki sposób, w jaki powinny być wykorzystywane.

Rozwój technologii sprawia, że na swoim telefonie mamy mnóstwo cennych danych, haseł, korzystamy z aplikacji bankowych. Jeśli nie będziemy więc uważni, to bardzo łatwo możemy stracić dostęp do naszego urządzenia, razem ze wszystkimi informacjami które się na nim znajdują. Nie istnieje zabezpieczenie, które sprawi, że nasz smartfon będzie w pełni bezpieczny. Możemy jednak znacząco przyczynić się do wzmocnienia ochrony naszych danych.

Kradzież lub zgubienie telefonu

Smartfon bardzo łatwo można zgubić, może także zostać skradziony. Niestety część osób mogła się o tym przekonać osobiście. Jeśli komórka dostanie się w niepowołane ręce, to złodziej będzie mógł bez większego trudu dostać się do naszych danych. Na szczęście można mu to nieco utrudnić.

Blokada ekranu

Jedno z najprostszych i najbardziej popularnych zabezpieczeń, które choć nie ochroni danych naszego telefonu w 100%, to pozwoli zyskać na czasie. Większość telefonów pozwala nam zablokować ekran na kilka różnych sposobów. Może to być standardowe zabezpieczenie, które nie pozwoli dostać się do telefonu bez podania kodu PIN lub podania hasła, albo coraz częściej stosowany czytnik linii papilarnych.

Nie należy wyłączać blokady, gdyż grozi to poważnymi konsekwencjami, gdy osoba niepowołana dobierze się do zawartości urządzenia. Dużo lepiej ustawić taką, która będzie dla nas najmniej uciążliwa. W podobny sposób w niektórych telefonach można dodatkowo blokować niektóre usługi jak np. galerię czy dostęp do wiadomości.

Wylogowywanie

Jeśli korzystamy z aplikacji bankowych lub takich, w których znajdują się nasze ważne i poufne dane, to musimy koniecznie wylogowywać się z nich po skończeniu pracy. Większość tego typu programów została tak zaprojektowana, że wylogowuje automatycznie użytkownika po kilku minutach nieaktywności, ale czasami ten krótki okres czasu może okazać się zbyt krótki. Wiele osób ignoruje tę zasadę, warto więc wyrobić sobie nawyk wylogowywania się z najważniejszych aplikacji.

Zdalna blokada i lokalizowanie urządzenia

System Android posiada bardzo ciekawą funkcję, jaką jest zdalne blokowanie naszego urządzenia. Choć działa ona tylko wtedy, gdy nasz telefon jest włączony i podłączony do Internetu, to warto skonfigurować ją i pamiętać o użyciu jej w krytycznym momencie. Żeby skonfigurować swoje urządzenie najlepiej skorzystać z oficjalnej strony Google, która to umożliwia.

Jeśli zgubimy telefon lub zostanie on skradziony, musimy zalogować się do Menedżera urządzeń Android i wybrać co chcemy zrobić. Do dyspozycji mamy możliwość zadzwonienia na nasz telefon, zablokowanie urządzenia, wylogowanie się ze wszystkich kont i wymazania danych. W kryzysowych sytuacjach może to być najlepsza decyzja.

Bezpieczeństwo w sieci

Telefony w obecnych czasach „mogą wszystko”. Połączenie z Internetem, mnóstwo różnych aplikacji. To wszystko brzmi dobrze, ale z drugiej strony może także przysporzyć mnóstwa problemów.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Wiele miejsc takich jak restauracje, markety czy galerie handlowe oferuje swoim klientom dostęp do darmowego WiFi. Warto jednak mieć na uwadze to, że logując się do niezabezpieczonej sieci, możemy paść ofiarą kradzieży danych.

Wszystko przez to, że nieszyfrowane dane, które przesyłamy przez taką sieć, mogą zostać podsłuchane przez inne osoby, które są do niej podłączone. Dlatego jedną z lepszych praktyk jest korzystanie z VPN podczas połączenia z publicznymi sieciami WiFi. Więcej na ten temat przeczytasz na tej stronie: https://www.dobryvpn.pl/artykuly/co-to-jest-vpn.

Zanim podamy gdziekolwiek dane powinniśmy także upewnić się, czy na pewno strona na której się logujemy jest tą oficjalną. Zdarzyć się może, że trafimy na podrobioną stronę, która przechwyci nasze dane. Phishing, bo tak nazywa się ten atak, jest groźny nawet dla doświadczonych użytkowników sieci.

Aplikacje instalowane na urządzeniu

Aplikacje, które instalujemy na naszym telefonie powinny pochodzić tylko i wyłącznie z bezpiecznych źródeł. Najlepiej jeśli pochodzą one z oficjalnego sklepu Androida – Google Play. Aplikacje, które są tam dostępne, są dokładnie przebadane przez oprogramowanie Google i jeśli tylko wykryte zostaną jakieś nieprawidłowości to aplikacja zostaje zablokowana. Nieco inaczej jest z aplikacjami, które oferowane są w innych miejscach np. przez strony internetowe i wymagają od użytkownika pozwolenia na instalację aplikacji spoza oficjalnych źródeł. Nad takimi programami nikt nie ma kontroli, należy więc ich unikać.

Pobierając aplikację z Google Play należy także zwracać uwagę na to, czego wymaga do działania. O ile gra, która musi zapisywać swój stan potrzebuje dostępu do naszych plików, tak aplikacja do sprawdzania pogody raczej nie musi mieć dostępu do naszych SMSów lub możliwości wykonywania połączeń. Jeśli któraś z aplikacji chce za dużo, warto skorzystać z jej alternatywy. Jest tego mnóstwo.

Antywirusy i aktualizacje

Podobnie jak w przypadku komputerów, warto zaopatrzyć się w program antywirusowy na naszego smartfona. Wraz ze wzrostem popularności telefonów komórkowych, rośnie zainteresowanie nimi ze strony cyberprzestępców. Warto regularnie aktualizować oprogramowanie na naszym telefonie, dzięki czemu unikniemy np. ataków związanych z błędami systemowymi. Większość firm kilka razy do roku wydaje nowy pakiet zabezpieczeń dla swoich smartfonów.

Najważniejsza jest rozwaga

Bezpieczeństwo naszego telefonu zależy w głównej mierze od tego jak z niego korzystamy. Jeśli korzystamy z zabezpieczeń, stosujemy tylko oficjalne aplikacje i pilnujemy tego gdzie i jak się logujemy, zmniejszamy do minimum ryzyko utraty ważnych danych. Lepiej być ostrożnym, niż później żałować.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts