NewsTelefonyUrządzeniaWpis sponsorowanyW jakim wieku kupić telefon dla dziecka?

Maciej Kulesa29 listopada 2018111 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/dziecko-smartfona-1280x853.jpeg


W jakim wieku kupić dziecku telefon?

Wielu rodziców zastanawia się, w jakim wieku kupić telefon swojemu dziecku. Pięć, dziesięć, piętnaście lat? Jaki wiek jest wystarczający? To bardzo trudne pytanie, ale postaramy się przedstawić kilka rad, które pomogą w podjęciu decyzji.

Po co?   

Zasadnicze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać dotyczy tego, po co naszemu dziecku potrzebny jest telefon. Jeżeli chcemy sprawić mu wyłącznie prezent, o który nas prosi, to warto zastanowić, czy to jest dostateczny powód zakupu?  W takiej sytuacji nie będzie on spełniał funkcji komunikacyjnej, tylko będzie kolejną zabawką.

Jeśli uzasadnieniem zakupu jest posiadanie takiego sprzętu przez kolegów lub koleżanki, to także nie jest dobra przesłanka skłaniająca do jego kupna. Zainwestowanie w to urządzenie tylko po, żeby nasze dziecko miało to wszystko, co jego rówieśnicy to nie jest dobre uzasadnienie.

Fonoholizm – nowe uzależnienie

Uzależnienie od telefonu dosięga nawet najmłodszych. Jego skutki są bardzo poważne i nie powinniśmy ich bagatelizować. Przykładowo prowadzi do osłabienia kontaktów międzyludzkich, zaniku zainteresowań czy zaburzeń snu lub odżywiania. Dzieci szybko przyzwyczajają się i chciałyby spędzać coraz więcej czasu wolnego wyłącznie „bawiąc się” telefonem.

Z podanych powyżej powodów kilkulatek nie powinien mieć telefonu, który pełni funkcję gadżetu. Jego zakup jest uzasadniony jedynie w przypadku, jeżeli będzie służył do kontaktu z rodzicami.

W jakich sytuacjach warto kupić dziecku telefon?

Nasze dziecko spędza poza domem coraz więcej czasu. Jest aktywne, uprawia sport, wyjeżdża na imprezy integracyjne z dziećmi, typu kolonie na Mazurach. Wtedy możemy zastanowić się nad zakupem telefonu komórkowego. Jeżeli więcej czasu spędza u koleżanek i kolegów czy samodzielnie wychodzi na plac zabaw, wtedy są to realne przesłanki do zakupu tego urządzenia.

Jeśli chcemy mieć z naszą pociechą kontakt, w takiej sytuacji popularna komórka podnosi nasze i dziecka poczucie bezpieczeństwa.

Jaki jest najlepszy wiek na zakup komórki dla dziecka?

Niestety nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Tak naprawdę zależy ona od wielu czynników. Warto się zastanowić, jak bardzo nasze dziecko jest samodzielne i odpowiedzialne czy jego bezpieczeństwo wymaga stałego konstatowania się z nami? Czy nie będzie korzystało z tego urządzenia podczas lekcji? Może będzie pobierało jakieś aplikacje, filmy, gry? Ponadto zastanówmy się, czy może my potrzebujemy śledzenia lokalizacji naszej pociechy, co dają nam niektóre aplikacje? Pamiętajmy także o kosztach. Dziecko może zniszczyć czy zgubić taki sprzęt.

Kwestie bezpieczeństwa i ciągły kontakt z dzieckiem są ważne. Jako rodzice czujemy się wtedy bezpieczniej. Nasza pociecha, w każdej chwili może do nas zadzwonić i wiemy, gdzie obecnie się znajduje. Ponadto dziecko także czuje się pewniej podczas swoich pierwszych wypraw. Jednak zakup tego sprzętu jako gadżetu jest bardzo złym pomysłem.

Finansowanie zakupu telefonu komórkowego

Podjęliśmy decyzję o zakupie telefonu komórkowego dla naszego dziecka, jednak nie mamy wystarczających oszczędności, które moglibyśmy przeznaczyć na ten cel? Co zrobić w takiej sytuacji? Pomocna może okazać się szybka pożyczka oferowana przez instytucje pozabankowe.

Jej główna zaleta to natychmiastowa dostępność, a także możliwość dopasowania spłaty do naszych potrzeb, przeczytaj więcej na ten temat na stronie Profi Credit. Pamiętajmy, że szybka pożyczka wymaga spłaty w przyszłości i nie zaciągajmy jej zbyt pochopnie. Przede wszystkim przeanalizujmy, czy szybka pożyczka nie będzie za dużym obciążeniem dla naszego budżetu domowego.

One comment

  • Ja

    7 grudnia 2018 at 01:03

    W jakim wieku. W dowolnym bo skoro masz dziecko lub myślisz o zakupie telefonu dla kogoś oprócz siebie to znaczy że masz wystarczająco dużo lat kasy żeby za niego zapłacić. To sarkazm. Piszcie po polsku redaktorzy od siedmiu boleści. Dziecku w jakim wieku kupić a nie w Jakim wieku dziecku kupić. Gdzie podmiot a gdzie przystawka w zdaniu?! Ech wszędzie nieuki biorą dzień za dziennikarzenie.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.