NewsJaki powerbank wybrać? Czym kierować się przy zakupie?

Paweł21 sierpnia 201918 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/powerbank-1.jpg

Wybierasz się w długą podróż albo wakacje na łonie natury, ale nie wyobrażasz sobie funkcjonowania bez smartfona czy laptopa? Martwisz się, że bateria w twoim sprzęcie nie wytrzyma przez kilka dni, a być może nie będziesz miał możliwości jej naładować? W takim razie szybko powinieneś zaopatrzyć się w powerbanka, niewielkie urządzenie, które błyskawicznie przywróci Twoje urządzenie elektroniczne do życia.

Powerbank – najważniejsze parametry

Z wyglądu powerbanki są do siebie bardzo podobne. Czym więc powinniśmy się kierować podczas zakupu? Na co zwrócić szczególną uwagę? Które funkcje są naprawdę istotne? Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych parametrów.

Pojemność

Jeśli za pomocą powerbanka chcesz ładować jednorazowo niewielkie urządzenie, na przykład smartfona, jego pojemność nie musi być wcale duża. Wtedy wystarczy Ci powerbank o pojemności od 2000 mAh do 4000 mAh. Planujesz kilkudniowy wyjazd i wiesz, że będziesz musiał ładować telefon nieco częściej? Wtedy koniecznie wybierz urządzenie o pojemności powyżej 8000 mAh.
A co w przypadku, gdy chcesz podładować laptopa lub inny większy sprzęt? Powerbanki o niewielkiej pojemności mogą się okazać mało przydatne – dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie urządzenie o pojemności 15 000 lub 20 000 mAh. Oczywiście weź pod uwagę, że są one znacznie większe i cięższe, więc raczej nie schowasz ich do kieszeni.

Sprawdź ofertę na powerbanki.

Bateria

Powerbank zasilany baterią litowo-jonową jest nieco cięższy i większy od tego, w którym znajduje się bateria litowo-polimerowa. Dlatego jeśli zależy Ci, by sprzęt był lekki i mały, zdecyduj się na to drugie rozwiązanie. Niestety, bateria polimerowa, choć szybciej się ładuje, jest też bardziej podatna na samorozładowanie.

Jeśli wybierasz się w ciepłe miejsce, zawsze możesz wybrać też powerbanka z ładowarką solarną, który ładuje baterie dzięki energii słonecznej. Problem pojawi się, gdy pogoda będzie deszczowa i pochmurna.

Port USB

Zwróć uwagę na ich liczbę oraz występujące w portach natężenie. Smartfonom wystarczy natężenie wynoszące 1 A, tabletom między 2,1 A a 2,4 A. Najlepiej, jeśli powerbank ma chociaż dwa porty, a każdy o innym natężeniu. Ważne, by nasze urządzenie było przystosowane do ładowania z danym natężeniem – w przeciwnym razie możemy uszkodzić nasz sprzęt.

Jakość

Nie kupuj niedrogiego powerbanka od nieznanego producenta, na przykład w sklepach z chińszczyzną czy na ulicznym straganie. Owszem, takie powerbanki są tanie, ale mogą niestety uszkodzić baterię w Twoim smartfonie czy laptopie, a koszt ich wymiany lub naprawy może być niemały.

Opcje dodatkowe

Powerbank powinien posiadać wskaźnik poziomu naładowania – w formie diody lub wyświetlacza LED. Dzięki temu wiesz, na jak długo Ci jeszcze posłuży i ile razy zdołasz naładować swój sprzęt. Przydatna okazać może się również funkcja automatycznego wyłączania, chroniąca powerbank przed zwarciem lub przegrzaniem.

One comment

  • NuMag.pl

    11 września 2019 at 15:48

    Dla mnie dość istotny był też wygląd powerbanku, dlatego zdecydowałam się na taki z materiałową obudową. :)

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}