NewsJęzyk Ruby on Rails – czy warto się go uczyć?

Paweł14 stycznia 20208 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/ruby.jpg

Trudno polemizować ze stwierdzeniem, że język Ruby swą popularność zawdzięcza przede wszystkim „railsom”. Chociaż stale pojawiają się nowe szybkie architektury, jak choćby Node.js, framework Ruby jest nadal chętnie wykorzystywany w praktyce developerów. Z jego pomocą tworzy się zarówno proste projekty, takie jak np. małe strony internetowe, jak i rozbudowane portale. Ruby on Rails, dzięki swej prostej składni o intuicyjnym charakterze oraz dużej łatwości nauczenia się go, jest często pierwszym językiem programistów stawiających pierwsze zawodowe kroki w świecie IT.

Rubinowe szyny

Swą przystępność i walory edukacyjne język łączy z nadzwyczajną elegancją zawartą przede wszystkim w przejrzystości kodu, nieograniczonych możliwościach składniowych oraz intuicyjności. Ruby uchodzi za najbardziej elegancki język programowania na świecie. Jak podkreśla jego twórca, Yukihiro „Matz” Matsumoto, Ruby powstał, by dawać programistom przede wszystkim szczęście. I rzeczywiście, zapewnia je na wielu płaszczyznach: edukacji, projektów developerskich jak i kariery zawodowej.

Dostępność dla każdego

Szczęściu sprzyja już samo to, że Ruby on Rails, mimo swej uniwersalności i elastyczności, należy do najprostszych języków programowania. Kod w nim przygotowany do złudzenia przypomina język naturalny, taki jak choćby w napisanej po angielsku instrukcji. Pozytywnym zaskoczeniem jest brak definicji typów, prosta w porównaniu z Java czy C+++ składnia, która dodatkowo ułatwia pracę poprzez zmniejszenie objętości gotowego kodu, który należy napisać. Dlatego Ruby jest doskonałą alternatywą dla programistów uczących się lub dopiero rozpoczynających karierę zawodową.

Na Ruby można zarobić

Developerzy, którzy wykazują się inicjatywą i przyswoili sobie Ruby, mogą liczyć na zapewniające bardzo dobre wynagrodzenie umowy. Większość ich kolegów nie zna tego języka, nie mówiąc już o byciu ekspertem, mamy zatem do czynienia z „rynkiem pracownika”. W skali światowej, znawcy tego języka otrzymują znacznie wyższe wynagrodzenia, niż programiści pracujący w większości innych technologii i to od wielu lat. Najwięcej zarobić można w Australii i Stanach Zjednoczonych, jednak również przejrzenie polskich ofert sektora IT pokazuje, że młodsi programiści mogą oczekiwać nawet kilku tysięcy złotych, zaś senior programist nad Wisłą może liczyć na ok. 15 000 złotych miesięcznie.

Czy Ruby odchodzi na boczny tor?

Tu i tam pojawiają się dość pochopne twierdzenia, że Ruby on Rails ma już swe złote lata za sobą, gdyż staje się przestarzały. Jednak takie stereotypowe opinie kontrastują z rynkową rzeczywistością. W samej Polsce działa kilkanaście liczących się firm developerskich, która stale rekrutują zarówno ekspertów jak i początkujących profesjonalistów w dziedzinie programowania właśnie w tym języku. Ofert nie brakuje również wśród mniejszych graczy, a nawet drobnych firm. Zatem nawet tuż po uzyskaniu dyplomu i ceremonii graduacji, albo i na ostatnich latach studiów, można liczyć na pracę z perspektywami rozwoju i awansu.

Stale powstają aplikacje pisane w Ruby, zatem popyt na ekspertów tego języka w najbliższym czasie nie będzie malał. Wobec tego, jeśli interesuje Cię język programowania, który otwiera perspektywę stałego, opłacalnego zatrudnienia, zdecyduj się na „railsy”, a będziesz zadowolony.

https://start-up.house/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}