AplikacjeNewsW sieciNajlepsze aplikacje i podcasty do słuchania.

Maciej Kulesa4 października 2017915 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/2017/04/podcast-e1493113202359.jpg

Już od dawna chciałem stworzyć wpis o podcastach (podkastach), ale nigdy nie było dobrego momentu. Przez długi czas żonglowałem aplikacjami do słuchania i potrzebowałem chwili, by zdecydować się na jakiś konkretny tytuł. Jeszcze więcej czasu straciłem na poszukiwanie ciekawych materiałów i tutaj muszę przyznać, że w sieci można znaleźć dużo ciekawych audycji. Polska jeszcze kuleje pod tym względem, ale jest lepiej niż dwa lata temu.

W dniu dzisiejszym trafiłem na listę z ciekawymi aplikacjami, które zostały wybrane przez redaktorów Google. Takie zestawienie przypomniało mi o aplikacji CastBox, która będzie dobrym narzędziem dla początkujących słuchaczy. Jednak listę ciekawych aplikacji znajdziecie dalej.

Czym jest podcast?

Pewnie kojarzycie słuchowiska, które kiedyś były bardzo popularne w radio? Nie wiem jak jest teraz, bo swego czadu próbowałem znaleźć takie materiały, ale w sieci panuje wielki bałagan i odpuściłem sobie. Kojarzę tylko kilka ciekawych audycji w Polskim Radio, ale nie jest to ogromna baza.

Podcasting zazwyczaj jest materiałem dźwiękowym, który nagrywany jest i udostępniany w formie odcinków. Zazwyczaj są one wrzucane do sieci co tydzień, ale czasami bywa inaczej. Publikacja w formie dźwięku jest zdecydowanie lepsza w wielu przypadkach, od strony odbiorcy i nadawcy. Ten pierwszy może słuchać podcastów praktycznie wszędzie i nie musi angażować do tego wzroku. Nie zastąpi to kanałów filmowych, które pokazują fragmenty filmów, ale rozmowy na ich temat lepiej się odbiera.

Nadawca również ma ułatwione zadanie, bo koszty prowadzenia takiego „kanału’ są dużo niższe. Nie trzeba od razu kupować drogich mikrofonów, aplikacji do obróbki dźwięku i odchodzi zakup drogiego sprzętu wideo, który jest wymagany we vlogach. Do tego nie trzeba pokazywać się publicznie, bo do odbiorcy dociera tylko głos, a więc trema jest zdecydowanie mniejsza. Podcast, przynajmniej na starcie, łatwiej uruchomić niż wideo bloga. Pozostaje jeszcze kwestia jakości materiałów, ale jeśli ktoś ma pomysł i dobrze go zrealizuje, to sam się obroni.

Jakie aplikacje do słuchania podcastów?

Przez długi czas korzystałem z kilku rozwiązań i muszę przyznać, że w sieci można znaleźć dużo ciekawych aplikacji do słuchania podcastów. Zaczynałem od Podcast Player i Podcast Addict. Te aplikacje wystarczały mi na początku, ale później trafiłem na CastBox, o której wspominałem na początku tekstu. Moim zdaniem jest to najlepsza darmowa aplikacja do słuchania podcastów na Androidzie.

W międzyczasie w promocji zakupiłem aplikację Pocket Casts, która normalnie kosztuje 13,99 złotych. Gdybym nie skorzystał z promocji, to pewnie dalej używałbym CastBox. Są one bardzo podobne do siebie i warto najpierw sprawdzić darmowe wersje, by przekonać się, czy świat podcastów Was wciągnie. Muszę zaznaczyć, że w CastBox można zakupić subskrypcję Premium, ale darmowa wersja na start wystarczy. W wersji premium można subskrybować więcej niż 100 kanałów (!), personalizować ekran startowy, wyłączanie ekranu „Podobne” pod playerem.

Niestety, ale ciężko o dobrą aplikację na system Android TV, ale na szczęście, większość z wyżej wymienionych obsługuje Chromecast. Często zdarza mi się, że rzucam jakiś odcinek na przystawkę Xiaomi Mi Box 4K i słucham publikacji na TV. Jest to świetne rozwiązanie, bo zastępuje mi radio i co raz częściej rezygnuję z włączania Spotify.

Lista polskich podcastów.

Na początku miałem problem ze znalezieniem ciekawych polskich podcastów. Zapewne jak każdy z początkujących słuchaczy swoją wiedzę czerpałem ze strony polskiepodcasty.pl, która nie jest aktualizowana od paru lat. Później przeszedłem na stronę podstacja.com, której wygląd zatrzymał się na czasach modemów TP S.A. Jednak odcinki dalej są aktualizowane, tak samo jak baza nadawców podcastów. Na tę chwilę jest to najlepsza lista jaką namierzyłem w sieci, ale jednocześnie najbrzydsza.

Z drugiej strony mamy stronę podsluchane.pl, która została stworzona z inicjatywy Pawła Opydo. Dlatego też wygląda ona świetnie, tak jak inne jego projekty. Jednak mamy tutaj mało treści i nie są one aktualizowane dosyć często. Większość z tych podcastów poznałem zanim pojawiła się strona. Rozumiem sens projektu – wspieranie się nawzajem. Dlatego też nie będą wrzucać tam wszystkich dostępnych podcastów, ale te najpopularniejsze mogłyby się znaleźć.

Jednak najlepszym źródłem podcastów są osoby, które te podcasty tworzą i słuchają. Dlatego cieszę się, że na Facebooku istnieje taka grupa, jak W ruchu słucham podcastów. To tam znalazłem najciekawsze materiały, oprócz sugestii znajomych.

Czego słucham najczęściej:

  • Nerdy nocą
  • Kolaudacja
  • Niezatapialni
  • Onet Sport
  • Więcej niż oszczędzanie pieniędzy
  • Android Central
  • All about Android
  • BBC (różne)
  • Myszmasz
  • Zombie vs Zwierz.

Słucham jeszcze wybranych kursów języka angielskiego, ale ciężko wymienić je wszystkie, bo skaczę z jednego kanału na drugi. Na podanej grupie FB możecie znaleźć wiele przykładów. Naprawdę polecam tę formę konsumowania wiadomości, bo jest rewelacyjna i nie ogranicza słuchacza tak jak oglądanie materiałów wideo.

Mieliście jakiś kontakt z podcastami? Czego słuchacie?

9 comments

  • Zacny_Łoś

    21 października 2017 at 14:56

    ” co raz częściej rezygnuję z włączania Spotify”
    A szkoda, w Spotify jest masa ciekawych anglojęzycznych podcastów ;)
    Radiolab jest spoko, podobnie Philosophise this.

    Reply

  • Tomasz Budny

    8 października 2017 at 01:11

    Wszystkie podcasty, których słucham pochodzą od youtuberów i mają swoje „wersje wideo”, ale w większości przypadków to nie problem.
    O sprzęcie komputerowym:
    PC Perspective Podcast – bardzo zaawansowany technicznie, ale czasem zamienia się w bełkot jeśli np. mówią o tym co widać na wykresach testów.
    The WAN Show Podcast – nieco mniej zaawansowany technicznie, bardziej na luzie.
    Level One Techs – bardziej zaawansowany i do bólu zwracający uwagę na bezpieczeństwo danych oraz podejrzane poczynania wielkich firm w branży IT.
    O grach:
    Glitch Please – tworzony przez kanał YT The Know, pogaduchy o grach, graniu i nowościach w świecie gier :)

    Reply

    • Maciej - fandroid.com.pl

      8 października 2017 at 15:14

      Problem z podcastami na YT jest taki, że nie posłuchasz na wygaszonym smartfonie, przynajmniej nie oficjalnie w aplikacji YT.
      Ja niestety mam braki językowe i mniej angielskich audycji słucham. Ubolewam nad tym.

      Reply

      • Tomasz Budny

        8 października 2017 at 21:07

        Err trochę nie jasno się wyraziłem. Podcasty robione są przez youtuberów, ale ja je słucham po ściągnięciu przez Podcast Addict, ponieważ udostępniają je także w formie audio do pobrania.

        Reply

        • Maciej - fandroid.com.pl

          9 października 2017 at 13:25

          OK, teraz wszystko jasne :)
          Jeśli znasz jakieś ciekawe podcasty o filmach lub nauce, to podsyłaj. Najlepiej po polsku, przynajmniej o nauce :)

          Reply

  • Paweł Opydo

    5 października 2017 at 12:17

    Cześć! :) Dzięki za polecenie, bardzo nam miło (piszę chyba w imieniu wszystkich z Podsluchane.pl, ale jeśli komuś nie jest miło to nie biorę odpowiedzialności). Chciałem tylko naprostować, że nie jesteśmy katalogiem podcastów, agregatorem czy coś takiego, jesteśmy zamkniętą, niewielką grupą podcasterów i razem te rzeczy produkujemy, promujemy, tworzymy oferty reklamowe, pijemy alkohol itd. To jest zupeeeełnie inny pomysł niż Podstacja :)

    Reply

    • Maciej - fandroid.com.pl

      5 października 2017 at 15:32

      Właśnie przesłuchałem odcinek, w którym tlumaczyliście o co w tym chodzi. Jutro powinienem zaktualizować wpis.
      PS
      Moim zdaniem wybraliscie najlepszą nazwę z tych, nad którymi zastanawialiście się.

      Reply

  • filip

    5 października 2017 at 09:25

    Dzięki Paweł za artykuł i opis najbrzydszej PODSTACJI. ;-)
    Powiem ci na ucho, że nie wygląd, a funkcjonalność jest najważniejsza. I tu nie mamy sobie równych od ponad 5 lat trwania Podstacji.

    A wygląd taki ma być, trochę nad tym pracowaliśmy, i doszliśmy do wniosku, że taki, „boxowy”, lekko starodawny wygląd będzie „cool”, bo jesteśmy związani z podcastami od samego początku, i chcemy to pokazać, że strona ma „feeling” i nie jest bylejaką skórką z wordpressa, tylko zrobioną na zamówienie „starą szafą”… z nowoczesnym silnikiem wewnątrz.

    Rafał i Filip

    Podcast Nie tylko dla Orlów.org | Podstacja.com

    Reply

    • Maciej - fandroid.com.pl

      5 października 2017 at 15:37

      Dzięki Paweł? :-)
      Sorki, ale na pierwszy rzut oka strona wygląda staro. Nie wiedziałem, że taki był zamiar. Mi to nie pasuje, ale wielki plus za bazę podcastów. Wracam do Was często i polecam wśród znajomych.
      Mam nadzieję, że będziecie długo istnieli.

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.