Wpis sponsorowanyRegulacja oświetleniem i sterowanie nią drogą radiową, czyli podstawowe funkcje automatyki – czy to duży koszt?

Paweł9 lipca 201910 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/regulacja-oswietleniem-i-sterowanie-droga-radiowa-podstawowe-funkcje-automatyki.jpg

Nowoczesne rozwiązania sterowaniem urządzeniami domowymi to nie ekscentryzm, fanaberia czy nowobogacka moda, a rzeczywistość, która znacząco ułatwia wykonywanie codziennych czynności. Ma ogromny wpływ nie tylko na oszczędność w zużyciu energii elektrycznej, ale i naszego czasu, który jest dla nas najcenniejszy. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom możemy przeznaczyć wolne chwile na spędzenie ich z rodziną, a jest to w skali roku niemało godzin.

Inteligentny dom z automatyką budynkową jako smart dom

Sterowanie oświetleniem, roletami oraz ogrzewaniem nierozerwalnie związane jest z pojęciem inteligentnego domu. Nazywany też smart home, oznacza zbiór systemów automatyki domowej, której możemy wydawać polecenia. Coraz więcej sprzętów i urządzeń domowych wyposażonych jest możliwość połączenia ich w sieć Wi-Fi. Można też podłączyć je do systemów sterowania falami radiowymi. Budowa instalacji inteligentnego domu jest coraz prostsza, a sterowanie nim bardzo intuicyjne. Bardzo dobrą wiadomością dla użytkowników domów jednorodzinnych jest fakt, że nie trzeba takiej instalacji planować na etapie projektu.

Dzięki wszelkiego rodzaju nadajnikom i przekaźnikom instalację smart możemy poprowadzić w każdym momencie budowy oraz w budynkach już stojących. Nie trzeba nawet wykonywać skomplikowanych podłączeń do ukrytego w ścianach okablowania, ponieważ systemy smart są już od niego niezależne. Dzięki temu koszt wprowadzenia takiej innowacji do naszego domu nie będzie wysoki. Jeżeli jednak nie będziemy zdecydowani na inwestycję w inteligentne oświetlenie dla całego domu, możemy je wprowadzać stopniowo, po kolei, w najbardziej istotnych dla nas pomieszczeniach. Następnie, krok po kroku rozwijając sieć smart domu, w końcu uzyskamy pełną kontrolę nad światłem w domu i obejściu.

Inteligentne oświetlenie domu

Uzyskanie oświetlenia, którym można sterować, jest niezwykle wygodne. Światła w ciągach komunikacyjnych, które zapalają się tylko wtedy, gdy przemieszczamy się korytarzem, nie tylko oszczędzają prąd, ale też wykluczają naszą ingerencję za każdym razem, gdy przebywamy w danym miejscu. Dodatkowo, dzięki właściwościom świateł LED, które są najczęściej wykorzystywane do budowy instalacji inteligentnego oświetlenia, możemy dowolnie ustawiać barwę światła. Opisane jest to szeroko w artykule: „Sterowanie oświetleniem ze smartfona – systemy inteligentnego domu”.

Sterowanie inteligentnym oświetleniem

Najczęściej używanym przez nas urządzeniem w codziennym życiu jest zapewne smartfon, który towarzyszy nam podczas przeprowadzania operacji bankowych, spotkań towarzyskich on-line czy wymiany poglądów w mediach społecznościowych. Obecnie smartfonem możemy sterować telewizorem, urządzeniami typu tv box, drobnym AGD wyposażonym w Wi-Fi oraz oczywiście inteligentnym domem. Jedną z możliwości jest regulacja oświetleniem wifi. Dzięki intuicyjnej aplikacji ustawiamy, jakie oświetlenie, o której godzinie i o jakiej barwie ma się zapalić. Dostosować możemy światło nie tylko w domu, ale i wokół niego – zgodnie z naszymi preferencjami. Wiosną i latem możemy skupić się na oświetleniu altany i ogrodu, a zimą podjazdu i garażu lub wiaty na drewno.

sterowanie oświetleniem w domu

Wyposażenie domu w instalację inteligentnego oświetlenia nie jest drogie. Dzięki temu, że wystarczy odpowiednio rozlokować bezprzewodowe nadajniki, przekaźniki oraz centralę sterującą, koszt systemu ogranicza się tylko i wyłącznie do zakupu samych urządzeń. Resztę zrobimy bez problemu sami, a aplikacja pomoże nam w całkowitym zapanowaniu nad światłem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.