NewsSłuchawki nauszne czy douszne? Doradzamy!

Paweł11 marca 2020111 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/sluchawki-nauszne-czy-douszne.jpg

Na rynku odnajdziemy szeroki wybór zarówno słuchawek nausznych, jak i dousznych. Różnią się one między sobą nie tylko sposobem noszenia, ale przede wszystkim parametrami technicznymi i zalecanymi sposobami pielęgnacji. Przeczytajmy, na co powinna zwrócić uwagę osoba, która poszukuje wygodnego, sprawdzonego sprzętu na lata.

Słuchawki nauszne czy douszne – co wybrać?

Słuchawki douszne (lub dokanałowe w przypadku zastosowania gumek izolujących) oferują głęboki bas i wyraźny dźwięk. Świetnie izolują nas od otoczenia. Dobrze osadzone nie wysuną się z uszu podczas ruchu. Warto pamiętać, by nie słuchać w nich muzyki zbyt głośno. Dźwięki docierają bezpośrednio do kanalików i jeśli są zbyt głośne, mogą trwale uszkodzić słuch. Powinniśmy je wybrać, jeśli zależy nam na mobilności i wygodzie użytkowania

Z kolei słuchawki nauszne (zamknięte, otwarte lub półotwarte) gwarantują dźwięk znacznie lepszej jakości niż słuchawki douszne. Niestety zajmują znacznie więcej miejsca. W przypadku słuchawek otwartych lub półotwartych nie izolują nas również od otoczenia, przez co nie nadają się do używania w hałaśliwych miejscach. Są lepszym wyborem dla tych osób, które cenią sobie jakość dźwięku.

Jak nosić słuchawki nauszne?

Przede wszystkim musimy dopasować długość pałąka tak, by nie uciskał nam nadmiernie głowy/ Słuchawki muszą jednak przylegać do uszu na tyle, by dźwięk był dobrze słyszalny, a sprzęt co chwila nam nie spadał. Warto zwrócić uwagę, że słuchawki nauszne stały się elementem modowym. Często można zobaczyć na ulicy osoby, które noszą je zawieszone na szyi, nie słuchając żadnej muzyki.

Jak nosić słuchawki douszne?

Słuchawki douszne musimy przede wszystkim wybrać tak, by pasowały do naszych uszu. To kwestia mocno indywidualna ze względu na to, że każdy z nas ma nieco inny kształt zewnętrznego ucha. Aby ułatwić sobie zadanie, możemy wyposażyć się w specjalne gumowe nakładki, które na ogół sprzedawane są w kilku rozmiarach tak, aby każdy dopasował coś dla siebie. Jeżeli to możliwe, warto przymierzyć słuchawki przed zakupem, aby zobaczyć czy, i jak bardzo musimy zadbać o korektę ich położenia.

Niektóre słuchawki mają specjalną budowę, która umożliwia zaczepienie ich za ucho. Z założenia są one przeznaczone dla osób aktywnych fizycznie. Zwróćmy uwagę, czy aby na pewno poprawnie je zakładamy.

Małe czy duże słuchawki nauszne

Wybierając słuchawki nauszne, musimy znaleźć kompromis między wygodą użytkowania i przemieszczania a jakością dźwięku, jaki oczekujemy. Jeżeli planujemy słuchać muzyki głównie w salonie albo sporo gramy na komputerze, możemy bez żalu zainwestować w słuchawki nauszne zabudowane. Jeżeli jednak dużo się przemieszczamy lub podróżujemy, lepszym wyborem będą małe słuchawki nauszne otwarte. Oferują one dobry kompromis między rozmiarem sprzętu a oferowaną jakością. Pamiętajmy, że słuchawki zabudowane w ciasnym bagażu lub w codziennym użytkowaniu łatwo mogą ulec uszkodzeniu.

Słuchawki nauszne na siłownię – czy ma to sens?

Często na siłowni można zobaczyć osoby trenujące w dużych, nausznych słuchawkach. Jeżeli decydujemy się na takie rozwiązanie, zaopatrzmy się w słuchawki bezprzewodowe. Dzięki temu unikniemy problemów z plączącym się kablem, który mógłby przeszkadzać nam lub innym ćwiczącym. Starajmy się także nie izolować od otoczenia barierą dźwięku. Bardzo łatwo wtedy o chwilę nieuwagi i kontuzję.

Sprawdź ranking słuchawek nausznych

Jak zabrać się za czyszczenie słuchawek dousznych?

Regularne czyszczenie słuchawek dousznych pozwoli nam zachować dobrą jakość dźwięku. Aby to zrobić, powinniśmy zdjąć końcówki słuchawek i przetrzeć siateczkę wodą utlenioną, a następnie bardzo delikatnie wyszorować szczoteczką do zębów o miękkim włosiu. Zwróćmy uwagę na to, czy nadmiar wody nie dostał się do wewnętrznej części słuchawek. Następnie strząśnijmy nadmiar wilgoci oraz woskowiny i na powrót załóżmy usuniętą obudowę.

One comment

  • kamil

    28 października 2020 at 22:46

    Moim zdaniem tylko nauszne. Zależy czy lubi ktoś kabel, czy nie, ale ja ostatnio przerzuciłem się na te BT. Finalnie zdecydowałem się na ATH-SR50BT z top hifi. Na żywo bardzo dobrze wyglądają, bateria długo gra, zasięg niezły i w dodatku mega wygodne. Grają dobrze muzykę klasyczną.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Related Posts

{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}
{{ image }}

{{ title }}

{{ date }} {{ comments }}
{{ readingtime }} {{ viewcount }}