AplikacjeNewsTutorialePrzydatne aplikacje do edycji zdjęć na Androida.

Maciej Kulesa5 stycznia 20161120 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/2016/01/photo-camera.jpg

Popularność fotografii mobilnej nie spada i nie ma się co dziwić, bo aparaty w smartfonach już dawno zastąpiły większość aparatów kompaktowych. W sieci pojawia się coraz więcej konkursów dotyczących zdjęć wykonanych tylko urządzeniami mobilnymi. W ostatnim czasie natrafiłem nawet na aplikację, której cel jest bardzo oryginalny. Poprzez aplikację użytkownicy wysyłają zdjęcie ze smartfona, a zaledwie po dwóch godzinach otrzymują podrasowaną fotkę. Nie robi to żaden automat, tylko graficy, którzy siedzą „po drugiej stronie” urządzenia. Prosta obróbka (express) kosztuje około 4 złotych, natomiast pełna ponad 12 złotych.

Rynek już dawno zmienił się i firmy takie jak Kodak muszą się z tym pogodzić, że smartfony zastąpiły klasyczne aparaty. Nawet Adobe ze swoimi produktami musiał się dostosować do rynku i zaoferować w innej formie swoje programy. Dlatego też Photoshop na smartfony jest dostępny w formie abonamentu, z innymi produktami tej firmy. Dlatego też w zestawieniu nie znajdzie się wzmianka o aplikacji Adobe.

W tym roku, po raz kolejny, opisywałem aplikacje do robienia zdjęć na Androida. Kiedyś wspominałem również o aplikacjach do edycji zdjęć, ale był to bardzo krótki wpis i nie jestem z niego dumny. Dziś przedstawię Wam dłuższą listę, ale nie spodziewajcie się długich opisów, bo nie chcę z tego tekstu zrobić jakiegoś felietonu. Ma być krótko, zwięźle i konkretnie.

Wszystkie aplikacje, które pojawiły się w tym wpisie są zupełnie darmowe. Jedynie VSCO Cam ma płatne filtry, ale tylko jeśli chcecie, bo aplikacja oferuje również darmowe.

Pixlr – Free Photo Editor

Na początek aplikacja, która nie wymaga wielkiego nakładu sił od strony użytkownika. Jeśli zależy Ci na szybkiej i prostej edycji, a raczej dobrych efektach, to ta aplikacja na pewno zostanie u Ciebie na dłużej. Znajdziesz w niej najbardziej pożądane funkcje, takie jak: przycinanie, obracanie, ekspozycja, autonaprawianie, kontrast, rozmycie, wyostrzenie, likwidacja efektu czerwonych oczu itd.

Dla osób chcących dodać szybko efekt najważniejsza okaże się środkowa zakładka. Znajdują się tam wszystkie gotowe efekty, za pomocą których jednym kliknięciem całkowicie można odmienić zdjęcie. Zasada działania jest podobna jak w przypadku filtrów na Instagramie. Jednak w przypadku Pixlr zabawa jest jeszcze lepsza, bo dostępnych efektów i kombinacji jest zdecydowanie więcej i pod tym względem ta aplikacja wygrywa z Instagramem.

VSCO Cam

Jeśli jesteście stałymi bywalcami serwisu Instagram, to na pewno trafiliście na jeden, ale bardzo popularny hashtag #VSCO. Właśnie za pomocą VSCO Cam edytowane lub wykonywane są zdjęcia, które udostępniają użytkownicy. Aplikacją możecie również wykonywać zdjęcia, nie tylko je edytować, ale weźcie pod uwagę, że czas uruchamiania się aparatu w VSCO jest o wiele dłuższy niż dedykowanych do tego aplikacji. Najlepiej wykorzystać ją do prostej edycji zdjęć na smartfonie.

vsco cam

Tak jak wspominałem wcześniej, VSCO Cam jest aplikacją darmową. Możecie jednak, za jej pomocą, dokupić sobie większą ilość filtrów. Na start powinny Wam wystarczyć te, które dołączone są w pakiecie. Dodatkowe filtry nie są drogie, ale zastanówcie się, czy naprawdę potrzebujecie wydawać na to pieniądze? Może lepiej sprawdzić kolejne aplikacje? Dodam tylko, że VSCO Cam był moim faworytem przez długi czas, ale został zastąpiony przez aplikację, którą opiszę jako następną.

Snapseed

Tej aplikacji, jako głównej do edycji zdjęć na Androidzie, używam systematycznie od kilku miesięcy. Wcześniej korzystałem z różnych i nie mogłem przekonać się do jednego wyboru. Jednak od ponad pół roku jestem wierny tylko Snapseed i do momentu, kiedy zdecydowałem się na ten tekst, nie używałem innych. Ta aplikacja ma w sobie wszystko co potrzebuję do mobilnej obróbki fotografii i przy tym działa bardzo szybko.

snapseed

Za pomocą Snapseed możecie uzyskać wiele ciekawych efektów, wykonując proste czynności. Jednak największa moc drzemie w bardziej zaawansowanych funkcjach, które pozwalają dowolnie retuszować lub zmieniać fotografie. Fani efektu HDR też powinni być zadowoleni, bo w Snapseed działa bardzo przyzwoicie.

Aviary Edytor

Ta aplikacja została wybrana przez Google i została oznaczona w Sklepie Play jako „Najlepszy programista”. Takie oznaczenie powinno zobowiązywać i w rzeczywistości zasługuje na nie. Nie znam osoby, która korzysta z Aviary, a szkoda, bo jest ona bardzo przejrzysta i daje duże pole do popisu.

Najbardziej podoba mi się rozmycie w tej aplikacji, które jest bardzo płynne. W Aviary edytor znajdziecie najważniejsze filtry i efekty przydające się podczas obróbki mobilnych zdjęć. Aplikacja oferuje ciekawe efekty, ramki, naklejki i nakładki. Oczywiście, możecie za jej pomocą wykadrować zdjęcie, zmienić orientację, rozjaśnić,wyostrzyć, a nawet dodać napisy zmieniając fotografię w memy.

Niektóre zakładki z efektami i ramkami oferują dodatkowe płatne moduły. Ich ceny nie są wysokie, bo nie przekraczają 5 złotych. Jednak jest to podobny wydatek, jak w przypadku VSCO Cam i warto się zastanowić, czy będziecie korzystać z tych dodatków.

 

Photo Editor

Jest to chyba najtrudniejsza i najmniej intuicyjna aplikacja z całego zestawu. Jednak daje dużo większe możliwości od pozostałych pozycji, bo niektóre opcje są zbliżone do programów z komputera. Nie jest to dokładnie to samo, ale pewne funkcje wyglądają podobnie jak w przypadku komputerowych programów do obróbki zdjęć.

Na szczęście aplikacja jest przetłumaczona na język polski, więc każdy użytkownik może wypróbować swoich sił w Photo Editor. Wewnątrz aplikacji wyświetlają się reklamy, ale nie potępiajcie za to autora, bo musi na czymś zarobić. Widać, że włożył w nią dużo wysiłku, a nie widziałem żeby oferował wersji premium.

PhotoDirector

Jest to aplikacja firmy CyberLink, którą zapewne kojarzycie. Zawsze bywa tak, że jeśli duży gracz trafia na inną platformę, w tym przypadku smartfony, to warto przyjrzeć się jego produktom. PhotoEditor jest bardzo przyjazną aplikacją, która ma intuicyjny interfejs. Nie ma tutaj większej rewolucji, dlatego też każdy sobie z nią poradzi.
Niestety, jest ona dostępna tylko w języku angielskim, ale możesz dać jej szansę, bo na pewno większość funkcji jesteś w stanie rozgryźć po ikonach.

Użytkownicy posiadający licencję i klucz aktywacyjny do produktów firmy CyberLink mogą skorzystać z bardziej rozbudowanej aplikacji PhotoDirector Bundle. W innym przypadku wybierz link, który znajduje się w nazwie aplikacji (powyżej).

Aplikacja działa bardzo szybko, a efekty są zadowalające. Menu jest banalnie proste i większość dostępnych funkcji znajduje się na dole ekranu. Dodatkowe opcje wysuwają się po wybraniu konkretnej opcji/efektu. Sprawdźcie sobie usuwanie wybranych elementów ze zdjęcia, bo ta funkcja działa rewelacyjnie. Jeśli chcecie usunąć niepotrzebny element, który znajduje się w kadrze, to z czystym sumieniem mogę polecić PhotoDirector w tym celu.

Jakich aplikacji Wy używacie?

Po przetestowaniu wyżej wymienionych aplikacji być może zmienię Snapseed na inną pozycję. Najbliżej mi teraz do PhotoDirector, bo lubię prostotę obsługi. Menu jest bardzo intuicyjne i znajduje się tam wszystko czego potrzebuję.

Może jednak zmienią zdanie i przeskoczę na jakąś Waszą aplikację?

11 comments

  • Adrian

    19 lutego 2017 at 22:08

    Czerwonych oczów… A może czerwonych oczy?

    Reply

  • Przemek Cz

    24 stycznia 2017 at 10:26

    Jaki ten wirtualny świat jest mały :) … szukam czegoś do edycji zdjęć na telefon, a tu widzę, że najlepsze porady można dostać u starego kumpla z technikum. Pozdro Przemek Cz.

    Reply

    • Maciej Kulesa

      24 stycznia 2017 at 10:41

      Faktycznie :) Cieszę się, że trafiłeś do mnie i pozdrawiam Przemku :)

      Reply

  • gorbi13 .

    15 stycznia 2016 at 17:53

    Według mnie zabrakło PicsArt. Używałem na WM, teraz na androidzie i dla mnie bomba.

    Reply

  • Max 72

    9 stycznia 2016 at 21:58

    Przydatny artykuł , ja nie mam czsu szukać takich aplikacji a tu prosze

    Reply

  • Grzegorz Dombrowski

    5 stycznia 2016 at 23:45

    Ja fabrycznie mam zainstalowany w smartfonie Pixlr, ale nie bawię się za bardzo w obróbkę zdjęć. Bardzo fajny artykuł, nie miałem za bardzo pojęcia o dobrych programach do edycji zdjęć. Może artykuł przyda mi się na później :)

    Reply

    • Maciej Kulesa

      6 stycznia 2016 at 10:50

      Jest ich wiele, ale ja wymieniłem tylko te, które sam uważam za godne uwagi. Inni użytkownicy mogą mieć inne zdanie.
      Dziękuję za miłe słowa.
      Pozdrawiam.

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.