GoogleNewsOperatorzyPozostałe urządzeniaSystemyUrządzeniaAndroid TV ma „dziesiątki milionów” użytkowników.

Maciej Kulesa28 grudnia 201849 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/hbo-go-android-tv-główne-1024x576.jpg

Android TV ma "dziesiątki milionów" użytkowników.

Android TV – system, który przez wielu skazywany był na porażkę. Okazuje się, że bardzo dobrze sobie radzi na świecie. Najlepiej jednak idzie mu w Azji i Europie. To na tych terenach użytkownicy najczęściej wykorzystują Android TV do obsługi telewizorów. Dla niektórych może być zaskoczeniem, że system Google jest niesamowicie popularny na przystawkach do TV. Jednak, osoby śledzące temat, dobrze wiedzą, że na tym polu Android TV czuje się najlepiej.

Chyba najpopularniejszymi telewizorami wyposażony w system Android TV pochodzą ze stajni Sony. Jednak to inny producent rozpowszechnił ten system. Mowa oczywiście o Xiaomi i jego przystawce Mi Box. Sam posiadam jeden model i był to jeden z najlepszych zakupów w chińskim sklepie. Oczywiście, teraz można już nabyć taką przystawkę w polskiej dystrybucji, ale kilka lat temu nie było to takie oczywiste.

Teraz system Android TV jest niesamowicie popularny, a to może być dopiero początek. Pamiętam, jak na samym początku Google było zamknięte na rynek i trzymało w garści swój system. Na ten moment jest bardziej otwarte na producentów i Android TV można znaleźć u ponad 100 operatorów płatnej telewizji. Można korzystać z niego na telewizorach wielu producentów, przystawkach do TV, ale także z poziomu dekoderów. Ten ostatni typ sprzętu z Android TV nie jest tak popularny nad Wisłą.

Według serwisu Multichannel.com system Android TV trafił do „dziesiątek milionów” użytkowników. Cudzysłów jest tutaj potrzebny, bo nie podano konkretnych danych, a taka teza pojawiła się w wywiadzie. Tak twierdzi Shalini Govil-Pai – GM & Sr Director, AndroidTV w Google. To właśnie ta Pani twierdzi, że system Android TV jest obecnie wykorzystywany przez „dziesiątki milionów” konsumentów, głównie w Europie i Azji.

Według mnie jest to bardzo prawdopodobne i nie dziwią mnie takie liczby. Wręcz przeciwnie, wydawało mi się, że mogą być zdecydowanie większe. Moim zdaniem będzie to systematycznie rosło, tym bardziej, że najnowsze informacje wskazują na coraz większy udział na rynku amerykańskim. Kilku producentów dekoderów i przystawek do TV, którzy są bardzo popularni w USA ma w planach nowe produkty z systemem Android TV.

System Android TV nie jest jeszcze idealny, ale w wielu przypadkach jest to też wina dostawców treści. Szczególnie w Polsce lubią ignorować prośby użytkowników i traktują ten system marginalnie. Wystarczy tutaj tylko przywołać WP Pilot i HBO. Ten pierwszy wszedł z ciekawą usługą do świata Android TV. Jednak po tak długim czasie aplikacja wygląda niesamowicie ubogo. Nie dodano praktycznie nic nowego, nie wspominając o EPG. Najciekawszym i najśmieszniejszym przykładem jest HBO. Co prawda, udało mu się w końcu udostępnić swoją aplikację na ten system, ale ich podejście wywołało wściekłość u niejednego użytkownika.

4 comments

 • Darek

  28 grudnia 2018 at 10:18

  Apple tv zwazywszy na cene i ograniczenia firmy z Cupertino ma swoje plusy i minusy aczkolwiek w kwesti obrazu bije konkurencje na glowe. Fire tv ze względu na cene do jakości ( jeśli mamy troszke pojęcia o komputerze aby dograć odpowiednie oprogramowanie (legalnie)) jest dobrym wyjściem i mówię to jako antyandroid.

  Reply

 • Darek

  28 grudnia 2018 at 09:42

  Tak sie sklada że mam boxa od xiomi, fire tv od amazona oraz apple tv 3 oraz 4k. Apple tv 3 dziala tylko jako strumien do reszty sprzetu wiec nie bede go bral pod uwage, ale z calego sprzętu najgorszy jest xiaomi. Najlepiej da sie to odczuc z dyskiem sieciowym i vlc. Glupia przystawka amazona z obrazem w 4K radzi sobie niebo lepiej nie wspomne juz o przycinaniu xiomi w kodi (jedna siec wszystkie urzadzenia, światłowód 300MB/s). Sieci zabezpieczonej przez hasło wpisywane z przeglądarki tez nie ruszysz a serwis online xiaomi to kopiuj wklej i to dosłownie. Swego czasu miałem mediona, który był bardziej sprawny. Pilot w xiomi to nieporozumienie już totalne. Podsumowując, może i android tv sobie radzi w Azji i Europie ale moim zdaniem to wzgledy cenowe i nic więcej, a xiaomi to jest lata swietlne za konkurencją i autor sugeruje się raczej artykułami bo brak mu porównania.

  Reply

  • antyzwolennik

   28 grudnia 2018 at 09:47

   Czy przystawki Fire TV i Apple TV są popularniejsze od Android TV?

   Reply

  • Maciej Kulesa

   28 grudnia 2018 at 09:50

   Cześć,
   dzięki za komentarz. Nie napisałem, że Mi box jest najlepszą przystawką. Ba, wiem wiem nawet, że nie jest. Do moich celów w zupełności wystarcza.
   Jeśli chciałbyś podzielić się swoimi spostrzeżeniami na blogu, śmiało zapraszam. Fajnie byłoby przeczytać taki artykuł. Odezwij się na maciekkulesa@gmail.com

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.