Artykuł eksperckiNewsTelefonyJak iPhone zmieniał się na przestrzeni lat?

Paweł21 maja 2019218 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/iphone.jpg

Nie jest żadnym nadużyciem stwierdzenie, że iPhone jest urządzeniem, które zrewolucjonizowało rynek telefonów komórkowych. Mimo, że początkowo inni producenci kręcili nosem, gdy Steve Jobs zaprezentował swoje nowe urządzenie to dzisiaj wiemy jedno – to Jobs miał rację, a inni się mylili. A jak samo urządzenie zmieniało się na przestrzeni lat?

Pierwszy iPhone debiutował prawie 12 lat temu! Na pewno zastanawiacie się, kiedy to minęło. To szmat czasu, co widać po tym, jak flagowce urządzenia od giganta z Cupertino zmieniały się od początku swojego istnienia.

Opis poszczególnych zmian powstał dzięki współpracy z serwisem iClinica – profesjonalny serwis iPhone, Macbook, iPad.

iPhone 2G

Pierwszy iPhone, którego Steve Jobs zaprezentował w styczniu 2017 roku podczas Macworld jest nazywany 2G. Mimo, że urządzenie zaczęło być sprzedawane dopiero parę miesięcy później to z miejsca wywołało ogromne poruszenie w branży.

Co ciekawe, pierwszy iPhone naprawdę nie miał zbyt wiele do zaoferowania w kwestii specyfikacji technicznej. Nie posiadał przedniego aparatu czy modemu 3G. Wyróżniało go natomiast warstwa wizualna. Posiadał spory ekran dotykowy oraz bardzo intuicyjne oprogramowanie. To był dopiero początek ery.

iPhone 3G

Model ten pojawił się na rynku półtora roku po swoim poprzedniku i był jego naturalnym następcą, który przynosił wiele nowości. W kwestii wizualnej telefony nie różniły się zbytnio (tylna klapka była inna), ale zainwestowano w zmiany technologiczne.

Najważniejszą była implementacja modemu o szybkiej łączności 3G (HSPA), które nie uświadczyliśmy w pierwszym iPhonie. Oprócz tego w systemie pojawił się sklep App Store, z które pobierać można aplikacje i bez którego trudno wyobrazić sobie iPhone’a.

iPhone 3GS

Kolejny z modeli miał swoją premierę w 2009 roku. Nadal w kwestii wizualnej nie doszło do zbyt wielu zmian, ale dużo zmieniło się w kontekście technologicznym i oprogramowania.

Pojawił się zdecydowanie lepszy aparat fotograficzny 3,15 megapiksela, wyposażony w autofocus i możliwość nagrywania wideo. Już pokaźna wówczas rzesza fanów marki Apple oczekiwała jednak czegoś więcej, co nadeszło dopiero przy premierze kolejnego z modeli.

iPhone 4

Czwórka swój debiut zaliczyła w czerwcu 2010 roku. Był to pierwszy model z tak sporą zmianą wzornictwa od czasów pierwszego iPhone’a. Obudowa została pokryta szkłem, co spowodowało, że iPhone zaczał wyglądać naprawdę ekskluzywnie.

Co ciekawe, do dzisiaj wielu użytkowników uważa, że wzornictwo iPhone 4 było najlepsze w dziejach marki. Czwórka też jako pierwsza wyposażona była w ekran Retina o większej rozdzielczości.

iPhone 4S

Czwórka z „S” w nazwie w zasadzie była delikatnym rozwinięciem, które pojawiły się w poprzedniku. Wzornictwo nie uległo zmianom, za to skupiono się na softwarze oraz hardwarze.

Urządzenie napędzał dwurdzeniowy procesor Apple A5 oraz 512 MB pamięci operacyjnej RAM. W tym modelu pojawiła się po raz pierwszy Siri. Szkoda, że do dzisiaj nie poznała polskiego.

iPhone 5

iPhone’a 5 poznaliśmy we wrześniu 2012 roku i od tamtej pory każdy kolejny smartfon od Apple prezentowany jest właśnie w tym okresie. Znowu ujrzeliśmy spore zmiany we wzornictwie – szkło zastąpiło aluminium.

Piątka jest również pierwszym modelem, w którym pojawiło się złącze Lightning. Postawiono także na większy ekran, który w tym wypadku posiadał przekątną rzędu 4 cali, oprócz tego w telefon wsadzono 1 GB pamięci RAM.

iPhone 5s

5S pojawił się w 2013 roku i nie różnił się zbytnio od swojego poprzednika w kwestiach wizualnych. Doszło natomiast do kilku technologicznych usprawnień. Pojawił się skaner linii papilarnych Touch ID oraz 64-bitowy procesor Apple A7.

Pojawił się także kolejny wariant kolorystyczny telefonu – złoty. Pojawiły się także dwa kolejne modele iPhone 5C, który był pierwszym budżetowym iPhonem i posiadał plastikową obudowę oraz iPhone SE kompaktowy model, który był pomostem między piątą, a szóstą generacją.

iPhone 6 oraz 6 Plus

Szóstki zaskoczyły przede wszystkim większym ekranem, zwłaszcza w przypadku Plusa, który dostał wyświetlacz o przekątnej aż 5,5 cala, co do tej pory nie zdarzało się w przypadku smartfonów tego producenta.

Okazało się to świetnym wyborem, gdyż model ten cieszył się szczególnym zainteresowaniem. Plus oprócz większego ekranu, dostał także bardziej pojemną baterię, aparat z OIS i poziomą orientację ekranu.

iPhone 6S oraz 6S Plus

iPhone’y te rozwijały kilka pomysłów producenta, ale trudno było nazwać je rewolucyjnymi. Pojawiło się aż 2 GB pamięci RAM oraz wsparcie dla technologii 3D Touch, którą polubiła rzesza użytkowników.

Te smartfony spowodowały, że Apple odnotowało najlepszy ostatni kwartał roku, jeśli chodzi o sprzedaż swoich urządzeń.

iPhone 7 oraz 7 Plus

Siódemki nie spotkały się z wielkim entuzjazmem klientów, gdyż były bardzo podobne do swoich poprzedników. Mimo to pojawiło się kilka zmian, jak chociażby wodoszczelność, podwójna kamera iSight, czy głośniki stereofoniczne.

To także pierwszy model, w którym nie uświadczyliśmy już portu mini jack.

iPhone 8 oraz iPhone 8 Plus

Modele te posiadają świetne ekrany Retina HD, które wyróżniają się sporą głębią kolorów. Telefon napędzany jest przez 3 GB Ram, a aparaty posiadają odpowiednio 12 megapikseli oraz 7 megapikseli.

Głośniki zostały usprawnione, a telefon można ładować bezprzewodowo. Jest także odporny na wodę oraz pył.

iPhone X

W tym samym roku pojawił się także specjalny model, który zapoczątkował rodzinę X iPhone’ów. Telefon ten, jako pierwszy posiadał tak zwany „notch”, który ukrywał przedni aparat i podzespoły potrzebne do funkcjonowania Face ID, gdyż model ten jako pierwszy z serii iPhone można była odblokowywać za pomocą skanu twarzy.

Oprócz do aparatów zaimplementowano wiele ciekawych funkcji, jak tryby portretowe dla przedniego aparatu. Ekran Retina został zastąpiony przez ekran Super AMOLED.

iPhone Xr

Xr to ten „tańszy” wśród najnowszych smartfonów od Apple. Nie posiada ekranu OLED, a ekran LCD, który zwie się Retina HD. Posiada jeden aparat z przodu oraz jeden z tyłu. Telefon nadal prezentuje się okazale, jest wodoszczelny i wygląda dobrze pod względem wizualnym.

Posiada szybki procesor A12 i poza kilkoma szczegółami, nie różni się zbytnio od swoich droższych odpowiedników.

iPhone Xs oraz Xs Max

Są to najnowocześniejsze aktualnie telefony od Apple. Oba poprawiają niedociągnięcia swojego poprzednika, pojawił się szybszy procesor Apple A12. Z tyłu znajduje się podwójny aparat robiący znakomite zdjęcia. Ekran OLED wyświetla obraz w fantastycznej jakości, a wydajny akumulator daje możliwość długiej pracy na jednym ładowaniu.

Historia iPhone’ów jest idealnym obrazem tego, jak bardzo zmieniał się rynek smartfonów na przestrzeni 12 lat. Urządzenia te przeszły kilka rewolucji i jeszcze więcej ewolucji. Dzisiaj, te kompaktowe sprzęty mogą pochwalić się wydajnością na poziomie solidnych komputerów. Ciekawe, jak jeszcze zmieni się ten rynek za kilka lat.

2 comments

  • FRED

    24 maja 2019 at 15:50

    A pamiętacie, nikt nie potrzebuje więcej niż 4/4,5″”? Wszystko ponad to, to paletki do pingponga.

    Reply

    • Poradniki

      25 kwietnia 2020 at 16:34

      Smartfon teraz ma zastępować komputer. Wszystko rozchodzi się o ilość informacji możliwych do wyświetlenia, a za tym idzie większa rozdzielczość i wielkość ekranu.

      Nikt praktycznie już nie używa telefonu tylko do dzwonienia.

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.