Artykuł eksperckiCo o Bitcoinie sądzą znani milionerzy? Sprawdzamy!

Paweł17 września 202016 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/bitcoin-2.jpg

Dobra inwestycja czy bezwartościowa moda nastolatków? Sprawdzamy, co o Bitcoinie sądzą znani inwestorzy i celebryci. Od Raya Dalio po Snoop Doga.

Bitcoin – czy to strzał w dziesiątkę według miliarderów?

Nosisz je prawie jak w portfelu, tylko wirtualnym. Zamiast złotówek, dolarów czy euro masz tzw. klucze kryptograficzne. Brzmi skomplikowanie jak pierwsze lekcje matematyki? Dla posiadaczy wirtualnej waluty kupienie bułki, paliwa czy inny obrót Bitcoinami jest niezwykle prostą czynnością. Kiedy pojawiły się na świecie w 2009 roku, wartość jednego Bitcoina wynosiła mniej niż 10 centów. Jednak z roku na rok kurs waluty rósł. W 2018 jeden bitcoin wart był 13000 USD. Przez 9 lat rozwoju kryptowaluty wielu udało zgromadzić się niezłe fortuny. Wśród bitcoinowych milionerów znajdziemy zarówno anonimowe osoby, jak również znane osobistości czy nawet głowy państwa. Nie u wszystkich jednak bitcoinowy biznes zdobył aprobatę.

Bitcoin – „bańka” wśród opinii wpływowych milionerów?

Wartość Bitcoina rośnie, mimo to z wielu stron słychać głosy krytyki. W danym momencie jego kapitalizacja wynosi 136 miliardów dolarów. Z jednej strony jest to niesamowicie zachęcające, z drugiej kurs jednego dnia potrafi być wysoko a drugiego drastycznie spadać. Jest więc nieprzewidywalny, czasami szaleje, a potrafi go zmienić wypowiedź jednej osoby. Głównie dlatego na kryptowaluty wylała się fala krytyki w świecie finansjerów.

Jednym z miliarderów krytykujących kryptowalutę jest Warren Buffet, który niedawno spotkał się z Justinem Sunem, jedną z osób, która dorobiła się sporej ilości pieniędzy, będąc w branży wirtualnej waluty. Sun przekazał w prezencie Warrenowi jego pierwsze Bitcoiny, licząc, że w ten sposób przekona go do słuszności inwestycji. Przyjął prezent, jednak całą sytuację obrócił w żart, kwitując, że jest pewien, że jego wnuczek wolałby otrzymać spadek w dolarach amerykańskich niż w „walucie nowej generacji”.

Wśród wpływowych krytyków na świecie znaleźli się między innymi:

1. Jamie Dimon, którego opinia stała się najgłośniejszą na świecie. Wypowiedział się na konferencji banku Barclays, sugerując, że: „Bitcoin jest gorszy niż kwiaty tulipanów”. Twierdził, że cały ten biznes jest oszustwem i tak naprawdę nie istnieje. Po wyrażeniu opinii CEO banku kurs kryptowaluty spadł 2%.

2. Ray Dalio – założyciel Bridgewater Associates. Twórca największego funduszu hedgingowego na świecie twierdzi, że gromadzenie bitcoinów nie jest najlepszym sposobem na oszczędzanie. Głównie dlatego, że nie da się przeprowadzić zbyt wielu transakcji przy pomocy danej kryptowaluty. Nie da się również tego łatwo wydać. Porównał również inwestycję w bitcoina, do inwestycji w złoto, sugerując, że nie ma nic bardziej stabilnego od wartości tego surowca. Ray mówił również, że dużo szkody wyrządzają spekulacje.

3. Larry Fink, współzałożyciel funduszu Black Rock, którym aktualnie sam zarządza. Idąc w ślady kolegów z branży, skrytykował całą sytuację twierdząc, że bitcoin jest „indeksem prania brudnych pieniędzy”. Głównie dlatego, że wiele transakcji może odbywać się anonimowo i na skalę międzynarodową. Mimo wszystko jednak widzi w tym potencjał. Zgadza się z Rayem Dalio, że kryptowalucie nie służą dyskusje, spekulacje i szum wokół całej sytuacji. Zadał również kontrowersyjne pytanie, jak wiele osób korzystałoby z możliwości BTC, gdyby musiało tłumaczyć się z każdej inwestycji, każdego ruchu.

4. Kenneth Rogoff – w przeszłości główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Tym razem z jego strony nie było krytyki od samego początku. Rogoff podał całą sytuację hipotezie, zastanawiając się, czy bitcoin jest bańką, która pęknie, czy może jednak opłacalną inwestycją. Niestety, krótko po tym doszedł do wniosku, że sytuacja BTC na pewno się załamie. Podzielał również zdanie Finka, zgodnie twierdząc, że gdyby nie brak anonimowości operacji wykonywanych na walucie, trudno byłoby znaleźć uzasadnienie na każdą jego zmianę ceny.

Celebryci inwestujący kryptowaluty

Pomimo fali krytyki, która wylewa się ze świata finansów, są osoby, które wierzą w sukces Bitcoina. Giełdą kryptowalut interesują się również znani i lubiani na całym świecie. Wśród nich znaleźli się między innymi:

1. Bill Gates jest jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobowości, która odważyła się na inwestycję. Gatesowi podoba się wygoda posługiwania się wirtualną walutą. Twierdzi, że bitcoin jest w tym lepszy od innych walut, że nie musisz mieć go fizycznie.

2. Snoop Dog – amerykański raper, który wpadł na pomysł sprzedawania swoich płyt za 0,3 BTC. Gdyby odnieść się do aktualnych cen bitcoina, raper zarabiałby na jednym albumie nawet ponad tysiąc dolarów.

3. Madonna, która bardzo zaangażowała się w promocję bitcoinów. Propaguje ich wygodę oraz bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji. Nawiązała również współpracę z Ripple, systemem rozliczeń, za pomocą którego mogła pozyskiwać środki na założoną przez siebie fundację.

Jak FBI stało się posiadaczem tysięcy bitcoinów?

Federalne Biuro Śledcze zaliczane jest do jednego z najbogatszych posiadaczy kryptowaluty, jaką jest bitcoin. Biuro od 2013 roku prężnie działa w sieci, przejmując zasoby cyfrowe oraz likwidując przestępczość zorganizowaną. Jedną z popularniejszych akcji związanych z BTC było rozbicie Silk Road i przejęcie jednorazowo 144000 bitcoinów.  Wcześniejszym ich posiadaczem był Ross Ulbricht, który działał w tzw. dark necie. Popełnił on szereg błędów, które umożliwiły FBI dotarcie do niego, poprzez lokalizację strony i jej administratora.

Jak widać wielu milionerów i wpływowych osób ze świata finansów podchodzi do całej giełdy kryptowalut z dużą dozą dystansu. Twierdzą zgodnie, że nie jest to najlepszy sposób na oszczędzanie i inwestycję swoich pieniędzy. Głównie przez fluktuacje bitcoina. Znaleźli się również tacy, którzy nie bali się zaryzykować i stali się dzięki temu milionerami. Również gwiazdy show-biznesu wykorzystały kryptowaluty do rozwoju swojego biznesu, sprzedając płyty oraz gromadząc pieniądze w fundacjach w wirtualnej walucie. Nie ma jednak nic pewniejszego niż fakt, że mimo wszystkich negatywnych komentarzy, świat wzbogacił się o wielu nowych milionerów i miliarderów, dzięki inwestycji w bitcoina.

Autor artykułu: Marcin z portalu o Bitcoinie – Odkryj Bitcoin.
Foto: André François McKenzie on Unsplash

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.