OperatorzyTelefonyUrządzeniaW sieciPorównanie ofert na abonament i na kartę. U kogo najtaniej?

Maciej Kulesa22 sierpnia 2017217 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/2017/08/komorkomat-główne-e1503060089282.jpg

W jaki sposób wybrać najtańszą ofertę  u operatorów telefonicznych? Jest to nie lada wyzwanie, przekopanie wszystkich promocji, dostępnych telefonów i zdecydowanie się na jak najlepszy wariant. Nie ukrywajmy, każdy chce zaoszczędzić i mieć jak najwięcej, za jak najmniej. To jest normalne, bo często wiążemy się z firmami na przynajmniej dwa lata i w tym czasie nie mamy większego pola manewru.

Jakiś czas temu trafiłem na porównywarkę GSM – komórkomat.pl. Już prawie dwa lata temu był to ciekawy serwis, ale od tamtej pory przeszli długą drogę i jest zdecydowanie lepiej. Nie da się ukryć, że nazwa nawiązuje do popularnego serwisu rankomat.pl – porównywarki ubezpieczeń. Tak, za porównywarką ofert telefonicznych stoi ta sama firma i tego nie ukrywają.

Serwis Komórkomat, to przede wszystkim przejrzyste przedstawienie wszystkich ofert dostępnych na rynku. Już kiedyś było dobrze, ale na tę chwilę porównywarka robi zdecydowanie lepsze wrażenie i jest bardziej intuicyjna. Poruszanie się po stronie jest naprawdę proste i przyjemne, a pod ręką mamy wszystkie najważniejsze parametry.

W pierwszej kolejności musicie wybrać zakładkę z interesującą Was ofertą:

 • abonament,
 • na kartę,
 • MIX,
 • dla firm.

Później zostaniecie przeniesieni na stronę, gdzie musicie wybrać najważniejsze parametry. Tutaj zaznaczacie między innymi, czy przenosicie numer, przedłużacie umowę, a może chcecie nowy numer. Konfigurator pozwala dobrać ofertę pod względem ilości minut, pakietu internetowego, ilości SMS-ów, czy kwoty abonamentu. To są najważniejsze parametry, na których większość potencjalnych klientów skupia się podczas wybierania oferty.

Na tym etapie możecie podać swój aktualny numer telefonu, ale serwis nie wymaga tego, by przejść do następnego etapu. Pamiętam, że kiedyś trafiłem na porównywarkę ofert GSM, która odmawiała dalszej współpracy bez podania obecnego numeru. Nieważne, czy wybierałem ofertę z nowym numerem, czy opcję przeniesienia lub przedłużenia umowy. Tutaj takiej sytuacji nie ma. Serwis jedynie informuje, że na takiej podstawie mógłby przedstawić więcej propozycji i doradzić lepszy wybór.

Co jeśli zostawię numer telefonu w konfiguratorze? To opisuje regulamin i nie jest on taki zły, ale ja osobiście wolę nie podawać wszędzie swoich namiarów. Jeśli jednak zdecydujecie się na taki krok, to należy zwrócić uwagę, że serwis komórkomat.pl nie będzie Was atakował telefonami, ale przekaże taki namiar do operatora, który posiada najlepszą ofertę. Nie brzmi to strasznie.

4. W przypadku zamówienia kontaktu, w ciągu 72h po wykonaniu kalkulacji ofert w serwisie komorkomat.pl, rankomat.pl przekaże nr telefonu użytkownika wyłącznie do jednego partnera operatora telekomunikacyjnego – tego, które wg rankomat.pl może mieć dla niego najlepszą ofertę telekomunikacyjną. (Regulamin usługi „Zamów kontakt”)

Dotarliśmy do najważniejszego punktu – wyboru najtańszej i najlepszej oferty telefonicznej. Jednak dalej możemy żonglować wybranymi parametrami i na tym etapie również można je zmieniać. Warto zwrócić uwagę na przycisk „Dobierz telefon” nad wyświetlonymi ofertami. Ta zakładka również przydaje się dla osób, które szukają abonamentu z telefonem w zestawie.

Musze przyznać, że przedstawienie oferty działa bardzo dobrze. Komórkomat wyświetla ceny aparatów w wybranym abonamencie. Po przejściu do wybranej oferty, na stronę operatora, trzeba od nowa dobierać odpowiednią usługę i telefon. To jest jedyny minus tego rozwiązania. Jednak w tym momencie mamy już lepszy przegląd pola i wiemy czego się spodziewać po przekierowaniu na zewnętrzną stronę.

Wszystko tutaj jest przejrzyste i tak pokazane, że każdy sobie z tym poradzi. Moim zdaniem nie da się prościej.

Komórkomat robi dobrą robotę jeśli chodzi o tłumaczenie wyświetlanych ofert. Praktycznie każda z nich ma wypunktowane najważniejsze informacje. Znajdziecie tutaj opis dodatkowych kosztów na temat aktywacji, dokupywania internetu, czy kwoty przesyłki. Wszystko pod ręką, po kliknięciu w ikonę informacji.

Taka opcja jest naprawdę przydatna, bo są oferty (np. plany wspólne), które oferują w jednym abonamencie możliwość dobrania kilku numerów. Tutaj jest to ładnie przedstawione i wyjaśnione, dlaczego taka oferta jest droższa od innych.

Czy mógłbym coś zarzucić serwisowi Komórkomat? Zarzucić – to zbyt mocne słowo, ale mógłbym coś zasugerować, funkcje, które sam chętnie widziałbym na stronie.

Fajnie byłoby, gdyby Komórkomat przerzucał na stronę operatora z zaznaczonym telefonem w danej ofercie. Wtedy byłoby zdecydowanie szybciej i przyjemniej.

Dorzuciłbym jeszcze widełki przy wyborze kwoty abonamentu. W tej chwili wybierając kwotę do 160 złotych muszę przekopywać się przez te najtańsze oferty najpierw, by dopiero na końcu zobaczyć te, które mnie interesują. Miałbym jeszcze jeden pomysł, ale pewnie ciężko zrealizować taką funkcję. Chodzi o łączenie abonamentu telefonicznego z abonamentem za internet mobilny. W moim przypadku wpada wtedy promocja i dobierając internet LTE otrzymałem 50% zniżki na abonament telefoniczny. Także, osobiście nie mogę porównać 1:1 swojej oferty i muszę przeskakiwać pomiędzy różnymi konfiguracjami.

Szkoda też, że w zakładce „Dobierz telefon” nie uwzględniono innych urządzeń. Od dawna operatorzy oferują inne gadżety, a nawet karty podarunkowe do sklepów. Tutaj zmieniłbym tę zakładkę na coś bardziej ogólnego i poszerzył listę sprzętów i podarunków.

Na pewno zasługują na duże brawa za przejrzyste przedstawienie ofert na kartę. Wiem, że ciężko jest to idealnie zebrać w jedno miejsce, bo na rynku jest spora konkurencja i ogromna fragmentacja. Moim zdaniem mistrzowsko to rozwiązano i jeśli ktoś chciałby szukać najlepszych ofert na kartę, to może zaoszczędzić wiele czasu.

No i czekam na aplikację mobilną. Chociaż strona internetowa działa bez zarzutów.

Jak Wam podoba się takie rozwiązanie?

Jest to wpis sponsorowany. Przygotowany przeze mnie i bez ingerencji serwisu Komórkomat.

2 comments

 • January_An

  23 sierpnia 2017 at 17:22

  A czy jest tam pokazane czy jest czy nie ma roaming?

  Reply

  • fandroid.com.pl

   23 sierpnia 2017 at 18:22

   Sprawdzałem na Orange i pojawiała się informacja. Nawet przelicza jaki pakiet internetu należy się w roamingu.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.