OperatorzyTelefonyNieodebrane połączenia z dziwnych numerów. Uważaj na nie!

Maciej Kulesa22 listopada 201226 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/2012/11/telefon.jpg

UKE ostrzega przed dziwnymi, nieodebranymi połączeniami z zagranicy. Ktoś wykorzystuje naszą nieuwagę abyśmy oddzwaniali na nieznany numer. Jeśli nie spodziewasz się telefonu z zagranicy i nie jesteś pewien numeru osoby, która próbowała się dodzwonić do ciebie to lepiej nie oddzwaniaj. Oszuści najczęściej „zostawiają” nieodebrane połączenia w nocy. Jeśli wykonasz połączenie na taki numer to mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty.

UKE:

[box type=error] Najczęściej na numer użytkownika dzwoni zagraniczny numer często z „egzotycznego” kraju np. z Republiki Konga lub Wybrzeża Kości Słoniowej tj. krajów, których międzynarodowe numery kierunkowe (+243) oraz (+225) pozostawione na wyświetlaczu aparatu użytkownika jako połączenia nieodebrane mogą sugerować, że są to połączenia krajowe. Początek międzynarodowego numeru kierunkowego np. Demokratycznej Republiki Konga (+243…..) lub Wybrzeża Kości Słoniowej (+225…) może być mylony przez użytkownika z numerem kierunkowym strefy np. 22 – Warszawa, 24 – Płock.[/box]

Oszuści numery, do których kierują połączenia wybierają losowo. Dodatkowo w słuchawce może być symulowany sygnał rozłączenia. Użytkownik wtedy myśli, że połączenie zostało przerwane, a tak naprawdę ma to na celu wydłużenie takowego połączenia. Dopóki nie przerwiemy to będą naliczane opłaty.

Kilka dni temu takie sytuacje opisano na profilu FB  T-Mobile. Wielu użytkowników dało się nabrać na takie oszustwo:

[box type=info] Ważny komunikat!
Otrzymujemy sygnały dotyczące połączeń przychodzących od nieznanych numerów o niestandardowej długości. Zaczynają się prefiksami różnych egzotycznych krajów, np. +243770… (należącym do Demokratycznej Republiki Kongo), +225217… (należącym do Wybrzeża Kości Słoniowej) lub innymi. Często połączenia te mają miejsce późno w nocy lub nad ranem. Informacja o nieodebranym połączeniu z takiego numeru może oznaczać, że Wasz numer został wybrany losowo spośród abonentów polskich sieci komórkowych przez nieuczciwą firmę. Firma ta chce zarobić, próbując skłonić Was do oddzwonienia na taki numer – w efekcie ponosicie wtedy koszty połączenia międzynarodowego. Niestety nie mamy możliwości, żeby zablokować tego rodzaju połączenia, ponieważ zarówno numer kierunkowy, jak i numer telefonu, z którego jest nawiązywane połączenie może się zmieniać. Zwróciliśmy się natomiast do UKE i UOKiK-u z prośbą o podjęcie stosownych działań. Podajcie tę informację dalej do Waszych znajomych, niezależnie od tego w jakiej są sieci![/box]

2 comments

 • ewman

  21 stycznia 2014 at 14:20

  witam, wczoraj ,wieczorem, mialam telefon ,ale na numer stacjonarny ,jakos tak odruchowo odebralam polaczenie ,w sluchawce glos meski ,lamana polszczyzna lub pijacki belkot ,niewiem ,gosc zapytal czy dodzwonilem sie do …i tu podal nazwisko ,nie moje ,powiedzialam ze to pomylka i odlazylam sluchawke .dopiero potem sprawdzilam numer, byl taki-223345223345, dzis zadzwonilam do operatora i mu to zglosilam ,niewiem co bedzie dalej ,czekam.

  Reply

 • Aplikacje na androida

  13 stycznia 2013 at 00:23

  ludzie nie przestaną mnie zadziwiać,skąd oni biorą pomysły na zdobywanie pieniędzy takimi sposobami

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.