https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/odzyskiwanie-danych-z-pamięci-flash.jpg

Odzyskiwanie danych z kart micro SD.

Karty micro SD są wykorzystywane niemal we wszystkich smartfonach jako rozszerzenie wewnętrznej pamięci. Jako, że karty tego typu są w ciągłym użytku, wiele z nich ulega stopniowej degradacji, a w konsekwencji uszkodzeniu, co powoduje, że tracimy dostęp do danych. Dzięki specjalistom z Centrum Odzyskiwania Danych z Warszawy postaramy się nieco przybliżyć jak wygląda proces odzyskiwania danych z takich nośników.

We wszystkich typach pamięci monolitycznych, takich jak karty microSD, USB Flash, kartach SD i innych, układ pamięci i kontroler są umieszczone w jednej, zintegrowanej obudowie i nie zawierają żadnych wyprowadzeń.

Gdy urządzenie flash się uszkodzi, musimy wykonać kilka skomplikowanych kroków, aby odzyskać dane:

  • Po pierwsze – Usunąć powłokę obudowy pamięci, tak aby uzyskać dostęp do pinów technologicznych – wyprowadzeń kości pamięci i kontrolera. Ze względu na rozmiary monolitów (kilka milimetrów), oraz stopień ich zintegrowania, jest to zajęcie dość złożone i bardzo precyzyjne. Nie ma tu miejsca na najmniejszy błąd. Uszkodzenie jakiegokolwiek połączenia może zniweczyć możliwość odzyskania danych.
  • Po drugie – jak już uda się dostać do warstwy elektrycznej monolitu, należy zidentyfikować tzw. pin out. – czyli, zidentyfikować w których dokładnie miejscach wychodzą lub wchodzą odpowiednie sygnały do monolitu. Zdobyte na przestrzeni lat doświadczenie pomagają w identyfikacji wyprowadzeń. Niestety w nowych konstrukcjach praca zaczyna się od nowa.
  • Po trzecie – po identyfikacji wyprowadzeń podłącza się wyprowadzenia kości pamięci do czytnika zintegrowanego ze specjalnym oprogramowaniem do rekonstrukcji danych z pamięci NAND. Właściwe sczytanie zawartości kości pamięci jest bardzo ważne w procesie odzyskiwania danych.
  • Po czwarte – należy odczytać zrzut danych mikroukładu, a następnie zbudować obraz logiczny danych użytkownika i wkopiować jego właściwe dane. W tym miejscu zaczyna się tzw. logiczne odzyskiwanie danych. Czyli zamiana zaszyfrowanego, zaszumionego obrazu danych na użyteczne dane Klienta.

Na początku analizy konieczne jest opisanie struktury fizycznego obrazu NAND, co pomaga wizualizować wzorce i określać parametry, takie jak rozmiar bloku, rozmiar strony, struktura strony, struktura obszaru wolnego. W trybie bitmapowym możliwe jest obliczenie wirtualnego rozmiaru bloku, rozmiaru strony, struktury strony, struktury obszaru wolnego itp.

Mnogość rozwiązań jakie stosują producenci powoduje, że niemal w każdym przypadku odtworzenie algorytmów, jakie są wykorzystywane przez kontroler do zapisu danych w kości pamięci NAND jest bardzo złożone i trudne do wykonania.

Z każdym rokiem technologia związana z wykorzystaniem pamięci NAND rozwija się, zwiększają się pojemności kart pamięci co stawia nowe wyzwania przed firmami zajmującymi się odzyskiwaniem danych z tego typu urządzeń. Niesie to za sobą również niebezpieczeństwo utraty danych na dłuższy czas lub wręcz brak możliwości ich odzyskania w niektórych przypadkach. Warto więc brać to pod uwagę, i robić częste kopie zapasowe.

Źródła:

https://centrumodzyskiwaniazdjec.pl/objawy-uszkodzonej-karty-pamieci/

https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/z-pendrive/

https://hddlaboratory.pl/blog/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.