SystemyTutorialeRoot G1 i instalacja CyanogenMod 5.0.7

Maciej Kulesa12 maja 2010930 min

Root G1 i instalacja CyanogenMod 5.0.7

Ten tutorial stworzyłem, ponieważ w Internecie istnieje duża ilość poradników jak zrootować G1, ale część z nich jest o Dream, część o Androidzie wersji 1.5, a reszta jest niedokładna lub ma nieaktualne linki czy też jest po angielsku. Więc postanowiłem napisać własny, aby inne osoby rotujące swój G1 nie miały tego problemu, co ja z poradnikami w Internecie.

Zanim zaczniemy chciałbym abyście dowiedzieli się o kilku rzeczach związanych z rootem, przeczytajcie o tym, co to jest ROM, ROOT, SPL, Recovery, SWAP, Apps2SD i Radio. Te wszystkie rzeczy będą wam potrzebne abyście wiedzieli, co robicie z waszym telefonem.Rotowanie telefonu jest równoznaczne z utratą gwarancji!

1. Odczytanie i przekształcanie numeru CID:

A) Na początek potrzebujemy jakiejś przeglądarki plików w naszym telefonie,najlepiej „Astro File Menager”, można go pobrać z Marketu. Potem włączamy program i wchodzimy do katalogu: „/sys/class/mmc_host/mmc1/mmc1:*/”. Gdzie * tam znajdują się jakieś cztery litery, u mnie to było mmc1: aaaa. Odnajdujemy plik o nazwie „CID” przytrzymujemy go placem, z listy wybieramy „Open as” i „text”. Zobaczymy wtedy okienko z kodem:

Przepisujemy ten kod parami, czyli:

03 53 44 53 55 30 32 47 80 70 23 c3 30 00 91 28

Teraz musimy go przekształcić przepisując parami od tyłu, czyli:

28 91 00 30 c3 23 70 80 47 32 30 55 53 44 53 03

Następnie dwa pierwsze znaki zamieniamy na zera (00), całość powinna wyglądać tak:

00910030c32370804732305553445303

Kod ten kopiujemy zapisujemy w jakimś pliku tekstowym.

B) Istnieje też druga możliwość o wiele szybsza. Musimy pobrać program CIDConwenter.Program ten sam wyszukuje i przekształca kod CID. Niestety w najnowszej wersji programu nie działa generowanie goldcard.img, gdyż link do generatora został zmieniony.Po zainstalowaniu programu, włączamy go.Klikamy menu i „Odczytaj CID”. Następnie klikamy na przycisk „Przekształć”, pozostaje nam tylko skopiować przekształcony kod CID z dolnego okienka i zapisać go w jakimś pliku tekstowym.

2. Generowanie i wgrywanie goldcard.img na kartę SD:

a) Generowanie goldcard.img jest bardzo proste. Wystarczy wejść na TĄ stronę i wypełnić tam wszystkie pola. Na naszego maila dostaniemy wygenerowany plik goldcard.img, ściągamy go na komputer.

b) Istnieje kilka sposobów wgrywania na kartę pliku goldcard.img. Ja opisze najlepszy, według mnie no i nie trzeba mieć do niego Linuxa czy urządzenia z Windows Media:).Przed zrobieniem tego punktu sformatuj swoją kartę SD do Fat32.

Aby to zrobić podłączamy telefon do komputera wybieramy opcję „Podłączenie przez USB”, wchodzimy do „Mój komputer”, prawym przyciskiem myszki klikamy na ikonę z naszą kartą i wybieramy formatuj. Wszystko ustawiamy tak jak na screenie i klikamy „Rozpocznij”.

Po formacie pobieramy HxD i instalujemy go na komputerze. Podłączamy telefon do komputera, włączamy opcje „Podłączenie przez USB” i włączamy program.Wchodzimy do „Extras”, wybieramy „Open disk image…”. Szukamy naszego goldcard.img i go wybieramy. Ukarzą nam się różne cyfry i litery, na górnym pasku będziemy mieli domyślnie zaznaczone „16” zamieniamy to na „10”. Później znowu wchodzimy do „Extras”, tylko tym razem wybieramy opcję „Open disk…”. Stamtąd wybieramy „RemovableDisk1”.Utworzy nam się wtedy druga zakładka z naszą kartą. Tam też zamiast „16” wybieramy „10”. Następnie w zakładce „goldcard.img” wybieramy „Edit”, „Select all” po tym wybieramy „Edit”, „Copy” i przechodzimy do drugiej zakładki „Removable Disk 1”. Zaznaczamy wszystkie linijki, aż do 170 włącznie. Klikamy „Edit” i „Paste insert”. Następnie wchodzimy do „File” i klikamy „Save”. Jeżeli po ponownym podłączeniu telefonu do komputera i wejściu na kartę Windows nie będzie chciał jej sformatować znaczy to, że mamy poprawnie stworzoną GoldCard. To wszystko, jeżeli chodzi o wgrywanie goldcard.img.

3. Upgrade do wersji systemu RC7/RC29

Teraz wykorzystamy lukę w zabezpieczeniach systemu w wersji RC7/RC29:).

Ten krok dla niektórych był koszmarem, ponieważ przy flashowaniu pojawiał im się komunikat „Not allowed”, oznacza to, że źle wygenerowali GoldCard. Jeżeli wam też wyskoczy taki błąd wróćcie do punktu 2 i zróbcie go jeszcze raz. Ja na szczęście nie miałem tego problemu .

Na początek pobieramy plik z systemem w wersji RC7 lub RC29. Na komputerze rozpakowujemy folder z naszym systemem. Odnajdujemy tam plik o nazwie:

DREAIMG.nbh

Sprawdzamy czy na pewno tak się nazywa, wrzucamy go na kartę SD. Wyłączamy telefon i włączamy bootloadera (Aparat + Power). System powinien sam zacząć się instalować.

Nie wyłączaj telefony podczas flashowania systemu!

Po zainstalowaniu, jeżeli telefon sam się nie wyłączy, wyłączamy go ( Słuchawka + MENU + Power). Potem włączamy telefon i będziemy musieli skonfigurować konto gmail, (aby skonfigurować APN trzeba kliknąć MENU). Po wejściu do Stetting->About phone,w zakładce będziemy widzieli napis RC7 lub RC29.

4. Flashowanie nowego recovery

Powiem wam, że to ten krok sprawił mi najwięcej problemu. Wszystko to było spowodowane nieprawidłowymi plikami recovery.img zamieszczonymi w Internecie, dlatego zamieszczam tu plik, na którym udało mi się to zrobić.

Za nim zaczniecie, wyczyśćcie swoją kartę pamięci. Na początek pobieramy z TĄD program „Telnet”, można go także pobrać z Marketu nie ma różnicy. Instalujemy go, następnie pobieramy plik recovery.img. Wrzucamy go na naszą kartę SD. Wchodzimy na pulpit telefonu i klikamy dwa razy enter, wpisujemy na klawiaturze „telnetd” (nie patrzcie na to, że wchodzi wam do kontaktów tak ma być) i klikamy enter.

Wychodzimy stamtąd i włączamy nasz program „telnet”, klikamy „Connect to Server” ukażą nam się różne znaczki z „#” na końcu, jeżeli nie mamy „#” oznacza to, że nie mamy roota. W okienku wpisujemy:

mount -o rw,remount -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system
cd sdcard
flash_image recovery recovery.img
cat recovery.img > /system/recovery.img

Po każdej linijce klikamy enter. Jeżeli po wpisaniu którejś z komend nie wyskoczy nam błąd oznacza to, że poprawnie zflashowaliśmy nasz recovery. Dzięki temu teraz po wyłączeniu telefonu i kliknięciu Home + Power ukaże nam się nowe recovery.

5. Flashowanie radia

Radio jest to zestaw sterowników do naszego ROMU. Są to sterowniki WiFi, GPS, GSM, Bluetooth…, więc jeżeli chcecie korzystać z tych funkcji warto zainstalować . Flashowanie radia odbywa się poprzez recovery.

Na początku ściągnij plik z naszym Radiem, nie wypakowuj go. Wrzucamy plik radiem na naszą kartę SD. Wchodzimy do recovery (HOME + Power), wybieramy „Flash zip from sdcard”, a stamtąd plik z naszym radiem (potwierdzamy Home). Po skończeniu instalacji zastaniemy poproszeni o reset telefonu przyciskami Home + Back. To już koniec flashowania naszego Radia.

6. Flashowanie Danger SPL

Jeżeli nie chcesz instalować CM pomiń następne kroki.

Danger SPL jest to bootloader potrzebny do instalacji CM 5.0.7. Flashowanie Danger SPL odbywa się tak samo jak Flashowanie Radia. Ściągamy plik Danger SPL i wrzucamy go spakowanego na kartę SD. Wchodzimy do recovery (HOME + Power), wybieramy „Flash zip from sdcard”, a stamtąd plik z naszym Danger SPL (potwierdzamy Home). Po skończeniu instalacji zastaniemy poproszeni o reset telefonu przyciskami Home + Back. To już koniec flashowania naszego Danger SPL.

7. Instalacja naszego CM 5.0.7

W końcu mamy przygotowany telefon do instalacji naszego CM . Robimy WIPE Data, czyli wchodzimy do recovery (Home + Power) wybieramy „Wipe”, a później „Wipe data/faktory reset”. Ściągamy plik z naszym CM, oczywiście wrzucamy go na kartę SD. Wchodzimy do naszego recovery, a stamtąd wybieramy „Flash zip from sdcard”. Później szukamy pliku z naszym CM i klikamy na niego, potwierdzamy Flashowanie Home. Te Flashowanie będzie trwać dłużej niż inne.

Po skończeniu trzeba będzie zresetować telefon przyciskami Home + Back. Wychodzimy z recovery klawiszami Home + Back, jeżeli wszystko zrobiliśmy dobrze to po włączeniu telefonu zobaczymy nowy ekran logowania systemu. Nie martwcie się, jeżeli będziecie czekać na załadowanie systemu (może to potrwać nawet kilka minut).

8. Konfiguracja naszego CM

Pozostało nam jeszcze skonfigurować nasz nowy ROM. Nie będę wszystkiego opisywać gdyż większość opcji jest taka sama jak w oryginalnym romie Ery.

Abyśmy mogli korzystać z opcji „Apps2SD” i „SWAP” musimy utworzyć na naszej karcie partycje. Ten krok usunie wam wszystko, co macie na karcie SD, a więc przed rozpoczęciem skopiujcie wszystkie dane na komputer. Więc wchodzimy do recovery (HOME + Power), wybieramy opcję „Partition sdcard”, a stamtąd „Partition SD”. Potwierdzamy HOME dla SWAP zostawiamy domyślne 32MB i potwierdzamy HOME, dla Ext2 wystarczy Wam 384MB, klikamy HOME. Później wystarczy kliknąć HOME by zatwierdzić i poczekać na zpartionowanie karty. Włączamy telefon wchodzimy do Ustawienia -> Aplikacje, tam zaznaczamy opcję Apps2SD i to wszystko, jeżeli chodzi o App2SD.

Nasz CM nie ma w sobie wgranych aplikacji google Np. Marketu, Gmail, Map Google itd., dlatego też musimy ściągnąć je z TĄD i zainstalować. Wrzucamy ten plik (spakowany) na naszą kartę SD. Wchodzimy do recovery (HOME + Power) wybieramy opcję „Flash zip from sdcard” i plik z aplikacjami. Po ponownym włączeniu systemu będziemy już mieli aplikację Google. Oczywiście trzeba będzie skonfigurować konto Gmail.

Nasz nowy ROM niema jeszcze „Live Wallpaper”, nie zostały one zainstalowane automatycznie gdyż twórcy CM zauważyli, że lagują one system. U mnie tak nie jest, ale może inni mają takie problemy z tapetami. Instalacja „Live Wallpaper” jest bardzo prosta jedyne, co musimy zrobić to wejść do Marketu i je znaleźć pod hasłem „Live Wallpaper”.

9. Kilka słów o powstaniu i zakończenie

To wszystko, o czym chciałem wam powiedzieć o Rotowaniu G1. Jeżeli udało mnie się pomóc Wam w Roocie to bardzo się cieszę. Mam nadzieję, że zrozumieliście każdy z etapów Rotowania telefonu. Teraz już wszystko zależy od was, musicie zdecydować, jaki wgracie Rom i inne programy. Będę starał się aktualizować linki i w razie potrzeby dodawać nowe oraz edytować poradnik.

Chciałem powiedzieć jeszcze kilka słów o tym jak powstał ten poradnik. Został on napisany przeze mnie na podstawie innych poradników oraz własnych doświadczeń z Rootem. Chciałbym także podziękować wszystkim osobom, dzięki którym powstał ten poradnik.

Wszystkie kroki opisane w tym poradniku wykonujesz na własną odpowiedzialność, nie ponoszę odpowiedzialności za szkodliwe działania wywołane przez któryś z opisanych kroków. Rotowanie telefonu jest równoznaczne z utratą gwarancji!

Ale nie martwcie się już skończyłem poradnik jak zrobić unroot waszego G1.

9 comments

  • Lukasz Urynowicz

    22 marca 2013 at 19:17

    Najlepszy poradnik jaki znalazłem – wszystko pięknie za rączkę, za wyjątkiem kwestii poświęconej goldcard: chodzi mi o zamianę „16” na „10”. Właśnie gdy zostawiłem „16” to dopiero udało mi się utworzyć poprawnie goldcard. Nie wiem czemu. Wszakże ode mnie masz piwko! Pozdrawiam.

    Reply

    • Maciej Kulesa

      22 marca 2013 at 19:21

      Jak ja robiłe dawno temu ROOT to mi według tego poszło. Goldcard według tego co pisałem, ale ciesze się, że tobie się udało nawet przy drobnym problemie.
      Co do piwa to mogę wysłać nr konta bankowego lub wskazać knajpę, w której bywam =;-D

      Reply

      • Lukasz Urynowicz

        22 marca 2013 at 20:38

        Cyanogenmod 6.1.3 (froyo) hula aż miło. ;) Do zobaczenia w knajpie. ;)

        Reply

  • Michal

    21 lutego 2012 at 15:18

    Oprócz tego, że część z linków nie działa, to daje się łatwo dzięki temu przewodnikowi wgrać cyana na g1.

    PS: pliki z niedziałających linków można łatwo znaleźć, wpisując nazwy plików w google.

    Reply

  • Bambus1121

    21 września 2011 at 19:17

    w sobote dostane g1 z uszkodzonym softem, jakiś szczeniak starał sie z tuningować i mu widcznie nie wyszło, postawie wszystko od nowa i zobaczymy:)
    Dzięki za poradnik po całej sieci szukałem i były tylko urywki. a tu proszę wszystko jak trzeba:)

    Reply

  • stoxon

    10 czerwca 2011 at 16:34

    ze polecam !! pierdzieliłem sie innymi sposobami przez 3 dni , zawsze coś nie działało, tutaj hula aż miło patrzeć !!

    Reply

  • kick

    30 lipca 2010 at 07:22

    Super poradnik. Dodał bym tylko że operacje telnet (wpisujemy telnetd!!) trzeba robić szybko. Oraz to że kiedy robimy to na windowsie to wrzucamy recovery na karte SD i nazwe pliku zmieniamy na samo recovery (winda automatcznie dopisze .img)

    Reply

  • Wojtek

    3 czerwca 2010 at 21:39

    Po wykonaniu kroku 6 i wciśnięciu przycisków HOME+BACK telefon zaczyna restart i… nic. Na pulpicie napisy G1 i T mobile i cisza. Powtarzałem krok 6 ze 2 razy i ciągle to samo. I co ja mam robić????

    Reply

    • ano

      3 czerwca 2010 at 22:42

      Mi poszło bez problemu. Sprawdź dokładnie czy poprzednie kroki dobrze wykonałeś. Po za tym jest forum gdzie pomogą. Spróbuj jeszcze recovery image z http://developer.htc.com/adp.html#s3

      Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.