Wpis sponsorowanyTelewizor OLED z Android TV. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Paweł23 września 2020115 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/telewizor-oled.jpg

Telewizory OLED to najbardziej zaawansowane technologicznie odbiorniki TV dostępne obecnie na rynku, a Android TV jest najpopularniejszym systemem Smart TV. Jakie możliwości dają takie urządzenia? Co warto wziąć pod uwagę, szukając odpowiedniego modelu? Sprawdź najważniejsze informacje o telewizorach OLED z Android TV.

Telewizory OLED – co je wyróżnia i dlaczego warto na nie postawić?

Matryce w telewizorach OLED (skrót od Organic Light-Emitting Diode), składają się z pikseli, które świecą niezależnie od siebie, bo każdy z nich ma własną, mikroskopijną diodę emitującą światło. Ekran jest dzięki temu bardzo płaski, a przede wszystkim daje zauważalnie lepszą jakość obrazu niż w odbiornikach LED czy QLED.

Telewizory OLED to znacznie wyższy kontrast, idealna czerń oraz lepsze, bardziej realistyczne odwzorowanie obrazu. Ponadto modele te oferują też wysoką płynność i dynamiczność obrazu oraz  szerokie kąty widzenia. Czy mają zatem jakieś wady?

Przede wszystkim są droższe, a także mają niższą jasność niż dobre modele z matrycą LED. Nie będą więc najlepszym wyborem dla kogoś, kto ma bardzo nasłoneczniony salon i chciałby w ciągu dnia, nie zasłaniając okiem oglądać telewizję lub filmy, zwłaszcza ze scenami w ciemniejszych kolorach.

Pokutuje też mit, że telewizory OLED są mniej trwałe i stosunkowo łatwo się wypalają, lecz nie jest to prawda w odniesieniu do nowszych modeli. Obecnie wykorzystywane matryce OLED umożliwiają około 45 lat pracy przy 6 godzinach oglądania dziennie, zanim jakość obrazu zauważalnie spadnie.

Co dają telewizory z Android TV i co sprawdzić przed zakupem?

Telewizory OLED to modele typu Smart TV, które oprócz możliwości oglądania programów TV oferują dostęp do szeregu usług opartych o dostęp do internetu. Można na nich odtwarzać wideo z serwisów streamingowych i społecznościowych, wygodnie przeglądać strony internetowe, a także instalować dodatkowe aplikacje oraz grać w gry.

Niektórzy producenci wykorzystują własne systemy operacyjne, ale najpopularniejsze są telewizory z systemem Android TV od Google. Najlepsze takie modele pozwolą na obsługę ponad 5000 różnych aplikacji. Przed zakupem warto jednak sprawdzić:

 • ile i jakich aplikacji obsługuje telewizor,
 • z jakimi asystentami głosowymi współpracuje,
 • jakie dodatkowe technologie smart wspiera (np. Google Home, Apple AirPlay i Apple HomeKit, Chromecast).

Kluczową kwestią w przypadku telewizorów z Android TV jest też dostępna pamięć wbudowana. Im większy dysk, tym wygodniej będzie korzystać z aplikacji czy gier. Minimum to 8 GB, ale warto postawić na modele z pamięcią o pojemności 16 GB.

Jak wybrać dobry telewizor OLED z Android TV?

Telewizory OLED łączy technologia wykonania matrycy, ale poszczególne modele mogą różnić się innymi parametrami i właściwościami. Przed zakupem warto więc zwrócić uwagę zwłaszcza na poniższe kwestie.

 • Wielkość ekranu. Powinna być dopasowana do odległości, z której ogląda się telewizję. Nowoczesne modele mają wysoką rozdzielczość 4K Ultra HD, więc ekran może być bliżej niż w przypadku odbiorników Full HD. Optymalna odległość to 2 cm na cal przekątnej ekranu. Im dalej od tego przelicznika, tym mniej wykorzystuje się możliwości 4K.
 • Tryb HDR, czyli szeroki zakres tonalny. Obraz jest dzięki niemu bardziej szczegółowy, jaśniejszy, płynniejszy i ma szerszą paletę barw. Najlepszy obecnie standard HDR to Dolby Vision. Ważna jest też maksymalna jasność danego modelu w trybie HDR.
 • Rocznik. W niektórych sklepach można jeszcze spotkać modele OLED Android TV z 2018 roku, a nawet starsze. Lepiej jednak postawić na sprzęt z 2020, ewentualnie 2019 roku. Jest to gwarancja najnowszych aplikacji, aktualizacji oprogramowania a czasem także lepszej jakości matryc.
 • Technologie przetwarzania obrazu i dźwięku. Zwłaszcza ten drugi aspekt jest niedoceniany. Tymczasem telewizory OLED z technologiami takimi jak Dolby Atmos czy dźwiękiem, który dobiega z różnym natężeniem z poszczególnych części ekranu, oferują nową jakość oglądania.
 • Łączność. Telewizory OLED z Android TV mogą być wyposażone w różne możliwości i standardy połączeń przewodowych (m.in. HDMI i USB), jak i bezprzewodowych (np. Wi-Fi, Bluetooth).

Jakie są dostępne rozmiary i ile kosztują telewizory OLED z Android TV?

Jeszcze nie tak dawno dostępna na rynku oferta telewizorów OLED miała dwa poważne ograniczenia. Po pierwsze ich ceny były wielokrotnie wyższe niż odbiorników LED. Po drugie, wybór rozmiarów był bardzo niewielki – królowały modele 55″, ewentualnie 65″. Mniejszych nie było w ogóle, a większe pojawiały się rzadko i były bardzo drogie.

Obie te kwestie to już jednak przeszłość. Widać to dobrze choćby w przypadku telewizorów OLED z Android TV marki Sony, dostępnych między innymi w sklepie Sony Center pod adresem: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=telewizory_oled. Oferta obejmuje modele z roku 2020 i 2019 w aż 4 rozmiarach: 48″, 55″, 65″ i 77″. Ceny zaczynają się zaś już od niecałych 7 tysięcy złotych, a najdroższe telewizory OLED o największym ekranach to koszt kilkunastu tysięcy.

Odbiorniki Sony Bravia OLED Android TV to najnowocześniejsze technologie przetwarzania obrazu i dźwięku (m.in. Dolby Vision i Dolby Atmos), dzięki którym każdy domowy seans będzie niepowtarzalnym doświadczeniem. Ponadto wszystkie modele mają wbudowaną pamięć o pojemności aż 16 GB, co ułatwia korzystanie z wielu aplikacji, gier i innych funkcji Smart TV.

grafika: scentre.pl

Artykuł sponsorowany

One comment

 • Bartek

  15 października 2020 at 22:47

  Z wypalaniem matrycy zdania są podzielone, chociaż producenci oficjalnie o tym mówią i nieliczny tak jak Philips starają się to zmienić. Model Philips OLED+935 posiada technologię, która eliminuje problem wypalania w przypadku 95% statycznych obrazów, w tym logotypów i elementów wyświetlanych w grach.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.