AplikacjeGoogleSystemyTutorialeDlaczego Usługi Google Play w Androidzie są ważne i warto je aktualizować?

Maciej Kulesa17 lipca 201829 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/google-play-services-1280x640.jpg

Dlaczego warto mieć zawsze najnowszą wersję Usług Google Play? Pakiet ten odpowiedzialny jest za to co dzieje się z aplikacjami w sklepie Google Play, a więc odpowiada również za aktualizację programów i gier zainstalowanych w smartfonie. Wiem, że wielu użytkowników ma problem ze sklepem Google Play, bo wpis na ten temat jest niesamowicie popularny. Dalej w tekście znajdziesz kilka rozwiązań i link do najczęstszych błędów w sklepie Google Play. Najważniejsze jednak żebyś pamiętał jak dbać o Usługi Google Play w smartfonie. Dzięki nim nie będziesz mieć problemów z wieloma aplikacjami i ich stanem.

Jeśli chciałbyś sprawdzić co nowego wprowadzono w Usługach Google Play, to możesz udać się na tę stronę. Musisz jednak wiedzieć, że pakiet ten odpowiedzialny jest nie tylko za samą instalację aplikacji. Między innymi dzięki niemu twój smartfon jest aktualny, przynajmniej jeśli chodzi o poprawki zabezpieczeń. W sieci można znaleźć sposoby jak pozbyć się Usług Google Play. Niektórzy polecają takie metody ze względu na inwigilację giganta lub duże obciążenie smartfona. Ja nie polecam tych metod, bo ten pakiet odpowiada za wiele rzeczy w telefonie i pozbywając się Usług Google Play możecie wyrządzić sobie wiele szkód. Usługa ta wymagana jest nie tylko do prawidłowego działania sklepu Google Play lub aplikacji giganta. Jest ona mocno zintegrowana z innymi rozwiązaniami w Androidzie. Dlatego też pozbywanie się tej części systemu zawsze niesie za sobą jakieś ryzyko.

Najprostszym sposobem, by dowiedzieć się czy posiadasz aktualną wersję Usług GGoogle Play jest udanie się do Ustawień->Aplikacji->Usługi Google Play. Obecnie najnowszą wersją jest ta z oznaczeniem 12.8.72. Jeśli nie masz jeszcze takiego wydania, a chciałbyś być na bieżąco, to możesz wymusić instalację ręcznie. Oczywiście, robisz to na własną odpowiedzialność. Nie polecam tego jeśli w smartfonie wszystko działa dobrze. W przypadku problemów z instalacją niektórych aplikacji warto spróbować najnowszej wersji Usług Google Play. Trzeba jednak wiedzieć, który wariant instalacji wybrać.

W przypadku smartfonów z Androidem wszystkie warianty znajdziecie na stronie APK Mirror. Możecie jeszcze pokusić się o aktualizację ręczną Android TV, ale tutaj już w ogóle nie widzę sensu. Na stronie APK Mirror otrzymacie praktycznie każdą wersję pakietu na większość smartfonów. Wystarczy poznać specyfikację swojego sprzętu. Jeśli dokładnie nie pamiętasz podzespołów, co nie jest takie dziwne, możesz posiłkować się aplikacją CPU-Z ze sklepu Google Play. Dzięki niej dowiesz się o architekturze procesora, rozdzielczości ekranu i wersji systemu operacyjnego. Takie informacje w zupełności wystarczą, by dobrać odpowiednią wersję Usług Google Play. Jeśli miałbyś/miałabyś jakiekolwiek problemy, to pisz śmiało w komentarzach.

2 comments

 • Marcin Szpruch

  17 lipca 2018 at 22:37

  A co jeśli mój android nie widzi w aplikacjach usługi Google Play i nie mogę odinstalować aktualizacji tej aplikacji? Chciałem wgrać poprzednia wersję która działała normalnie. Po najnowszej aktualizacji mój telefon zwariował

  Reply

  • Rob

   29 marca 2019 at 00:45

   Też jestem ciekaw.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.