Pozostałe urządzeniaSmartwatchTabletyTelefonyUrządzeniaAliexpress planuje otworzyć magazyny w Polsce?

Maciej Kulesa26 marca 20186 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/zakupy-online-1024x650.jpg

Kilka dni temu pojawiła się informacja o tym, że Alibaba (właściciel Aliexpress) planuje stworzenie centrum logistycznego w Polsce. W tytule celowo umieściłem nazwę portalu sprzedażowego, bo działa na wyobraźnię polskiego klienta bardziej niż Alibaba.

Według informacji udostępnionych w sieci, centrum logistyczne miałoby powstać przy niemieckiej granicy i chyba wiele osób zadało sobie jedno, ale ważne pytanie – czy to będzie w Poznaniu? Wszystko za sprawą powstałych już magazynów Amazona, które mieszczą się w powiecie poznańskim, a dokładniej w Sadach. Nie mają dobrej opinii i raczej ciężko będzie ją zmienić. Zapewne wiele osób nie chciałoby, z tych samych powodów, żeby w ich regionie zaistniało centrum logistyczne związane z Aliexpress.

Jak to będzie działać? Zapewne Alibaba zaoferuje swoje usługi logistyczne większym sprzedawcom z Aliexpress. Dzięki temu będą mogli szybciej dotrzeć do swoich klientów w całej Europie. Nie wyobrażam sobie jednak żeby chiński Kowalski „bawił się” w takie rozwiązanie. Chodzi mi tutaj o małe podmioty handlujące przewodami za kilkanaście centów lub pokrowcami za dolara. Jednak już więksi sprzedawcy mogą zainteresować się takimi planami. Aliexpress skupia wielu handlowców i na pewno znajdzie dużą grupę potencjalnych partnerów.

Czy to wpłynie na ceny produktów? Ciężko przewidzieć, ale na przykładzie Gearbest można mieć wrażenie, że najbardziej popularne produkty mogą być oferowane w tych samych cenach. Weźmy na przykład ostatnią promocję na Xiaomi Redmi Note 4 i tutaj można zobaczyć, że polska cena jest nawet najniższa. Odpada płacenie podatku VAT, a takie „ryzyko” może zaistnieć w przypadku zamówienia z Chin.

Na pewno skończy się darmowa wysyłka, ale wejście na rynek nowego gracza i tak może namieszać nawet na tym polu. Wątpię byśmy mieli do czynienia z bezpłatnym transportem i warto na to zwrócić uwagę. Dużo osób patrzyło na oferty Aliexpress wiedząc, że praktycznie każda może być wysłana za darmo. Jeśli jednak zostaną zaoferowane ciekawe warunki, to czas dostawy i gwarancja braku naliczania dodatkowych kosztów mogą to zrekompensować.

Co myślicie o tej sprawie?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.