AplikacjeGoogleNewsSystemyTutorialeUrządzeniaEmulatory na Androida. Jaki wybrać? Część 2.

Wpis pt. Emulatory na Androida. Od czego zacząć? cieszy się sporą popularnością. Dziś chcielibyśmy zaprosić cię do kolejnej odsłony cyklu. W tekstach przedstawimy konkretne emulatory, z których warto korzystać. Takie wpisy są potrzebne, bo zainteresowane osoby muszą pamiętać, że duża część emulatorów dostępnych w sieci to podejrzane programy lub malware. Niestety, taka jest prawda i nawet tutaj można trafić na gów… treści. Obecnie jestem w posiadaniu smartfona Xiaomi Mi6. Dlatego weź pod uwagę ten fakt...
Karol Sobczak19 lutego 2018117 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/emulator-android-1024x683.jpg

Wpis pt. Emulatory na Androida. Od czego zacząć? cieszy się sporą popularnością. Dziś chcielibyśmy zaprosić cię do kolejnej odsłony cyklu. W tekstach przedstawimy konkretne emulatory, z których warto korzystać. Takie wpisy są potrzebne, bo zainteresowane osoby muszą pamiętać, że duża część emulatorów dostępnych w sieci to podejrzane programy lub malware. Niestety, taka jest prawda i nawet tutaj można trafić na gów… treści.

Obecnie jestem w posiadaniu smartfona Xiaomi Mi6. Dlatego weź pod uwagę ten fakt podczas czytania tego wpisu. Jeśli będę pisał, że dany emulator działa szybko i sprawnie, weź pod uwagę to, że uruchamiałem go na Qualcomm 835 i 6GB RAM i to jest punkt odniesienia.

PPSSPP (PSP)

Emulator, jest dostępny na sklepie Google Play. Możecie wybrać pomiędzy wersją płatną i darmową. Różnic w działaniu nie ma żadnych i pełna funkcjonalność dostępna jest w wersji darmowej. Chodzi o to, że wybierając wersję płatną (Gold) wspieracie programistów. No cóż, oni też muszą za coś żyć i w taki sposób odwdzięczasz się za ich pracę. Jednak możesz tego nie robić, dają ci wybór i możesz skorzystać z całkowicie darmowej wersji.

Emulator działa bardzo sprawnie jeśli masz wsparcie dla Vulkan – tutaj odsyłam do pierwszej części o emulatorach. Można znaleźć kilka gier, które mają problemy i jedną z nich jest God of War, ale jest to naprawdę margines. W OpenGL ES (również pierwsza część) będziemy musieli zmniejszyć ustawienia wyświetlania. Żeby to zrobić należy udać się do zakładki Ustawienia>Grafika. Pierwsze na co powinieneś zwrócić uwagę, to Jakość krzywych Beziera. Zminimalizowanie tej opcji poprawi wydajność, ale bez zauważalnej straty jakości grafiki. Kolejne ustawienie wpływające na wydajność, to rozdzielczość renderowania. Jeśli zauważycie jakieś przeskoki, to po prostu zmniejszcie ją, dokładnie tak samo jak w grach na komputerze. W przypadku gdy dalej zauważacie spadek prędkości warto włączyć pomijanie klatek i poeksperymentować z jego ustawieniem.

Trzeba jeszcze dodać, że emulator PPSSPP obsługuje pady oraz posiada tryb Google Cardboard. Jest tutaj również opcja grania w multiplayer. Ten tryb wspierany jest przez AdHoc.

Dolphin (Nintendo Gamecube i Wii)

Emulator Dolphin nie jest dostępny w oficjalnej dystrybucji. Jednak brak pliku APK w sklepie Google Play nie powstrzymuje użytkowników. W tym przypadku nie trzeba szukać po serwisach typu APK Mirror, bo emulator Dolphin znajduje się na dedykowanej stronie:

Ten emulator wymaga mocnego sprzętu, a zwłaszcza jeśli chodzi o gry, które przeznaczone są na konsolę Wii. Tak samo jak w przypadku emulatora PPSSPP Dolphin również korzysta z API Vulkan (pierwsza część). Emulator jest bardzo kompatybilny, ale nie pozbawiony wad. Niestety, prędkość działania nie jest idealna, zazwyczaj w okolicy 25-30 fps, w grach typu Zelda Twilight Princess, czy Metal Gear Solid Twin Snakes. Wydajność jest zdecydowanie lepsza w grach, które są mniej wymagające. Ustawienia masz schowane za dwiema ikonami w prawym górnym rogu. Pierwsza z nich (po lewej) odpowiada za ustawienia procesora. Natomiast druga (po prawej) dotyczy ustawień grafiki.

Tutaj również warto zagłębić się w konfigurację, bo przyda się w przypadku spadku wydajności. W momencie, gdy coś będzie działało powoli, należy najpierw zmniejszyć rozdzielczość. Aby to zrobić musisz udać się do zakładki Enhancments>internal resolution i ustawić na x1. Później sprawdź, która opcja schowana pod ubershader mode działa najlepiej. Tutaj nie ma idealnego przepisu i niestety trzeba to sprawdzać dla każdej gry. Warto to zrobić, bo różnice mogą być spore. Ostatnia ikona dotyczy konfigurowania padów (bluetooth, Wiiloty).

DraStic (Nintendo DS)

Emulator DraStic jest dostępny z poziomu sklepu Google Play. Nie mamy tutaj wyboru i oferowana jest tylko wersja płatna.

Jest to mój zdecydowany faworyt w kategorii mobilnej rozrywki. Poprzednicy mają swoje zalety i ciężko im odmówić walki na tym polu, ale DraStic ma dużą przewagę w jednej kwestii. Emulatory Dolphin i PPSSPP oferują lepszą grafikę, mogą pochwalić się lepszym dźwiękiem i są bardziej dojrzałe. Jednak nie posiadają pad-a, a tego brakuje do pełni szczęścia. Granie w gry z DS-a na telefonie to czysta przyjemność!

DraStic do tej pory nie miał żadnego problemu z jakąkolwiek grą. Większość gier działała płynnie już na moim starym Samsungu Galaxy S4. Zdarzały się lekkie przycięcia na wybranych tytułach, ale było to sporadycznie. Natomiast teraz wszystkie opcje ustawiam na maksymalne parametry i bawię się. Opcja multi-threaded rendering, którą znajdziecie w zakładce Change options>video daje ogromnego kopa, nawet na telefonach ze średniej, a nawet niskiej półki cenowej. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to funkcja eksperymentalna i może powodować błędy w wyświetlaniu.

Tutaj również możecie zmieniać ustawienia w przypadku gdy gra straci na płynności. Wtedy musisz spojrzeć na dwie opcje, które znajdują się w zakładce Change options>video. Pierwsza z nich nazywa się Hi resolution rendering i jeśli jest włączona, to może możesz zauważyć spadek wydajności, gra może wolniej działać. Druga to 16-bit rendering i powoduje lekkie przyśpieszenie działania.

Zapisy gier można z automatu wrzucać na GDrive, więc nie musimy się przejmować, że w wypadku jak telefon odmówi nam posłuszeństwa stracimy postęp w grach.

Możemy tworzyć skróty na ekranie głównym do posiadanych gier i odpalać je bezpośrednio z launchera. Jest to drobna opcja a cieszy i bardzo mi jej brakuje w innych emulatorach.

Jakbyście mieli jakieś sugestie i pytania, to śmiało piszcie w komentarzach.

One comment

  • Mateusz

    20 lutego 2018 at 10:29

    Mi się niestety raz udało wpaść na takie podejrzane treści i skończyło się sporymi wirusami. Na szczęście teraz wszystko już jest w porządku, a wybrałem płatny emulator PPSSPP Gold, bo chociaż pewniak.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.