NewsOperatorzyW sieciSkradziono 700 tysięcy danych informatycznych i osobowych. Czy chodzi o T-Mobile?

W dniu dzisiejszym przeczytałem dwie ciekawe wiadomości. Najpierw zajmijmy się informacją, która przyszła z biura prasowego T-Mobile. W skrócie, dotyczy ona nietypowych zjawisk w systemach teleinformatycznych, które zostały wykryte przez Systemy bezpieczeństwa T-Mobile. Chodzi o to, że pracownik jednego z partnerów biznesowych operatora, który posiadał autoryzowany dostęp do systemu obsługi klientów, korzystał z niego w niewłaściwy sposób wyświetlając nietypową liczbę danych klientów. Zabezpieczone dane obecnie podlegają analizie i według informacji Policji mogą pochodzić z wielu różnych firm....
Maciej Kulesa10 października 201710 min
https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/1-259299.jpg

W dniu dzisiejszym przeczytałem dwie ciekawe wiadomości. Najpierw zajmijmy się informacją, która przyszła z biura prasowego T-Mobile. W skrócie, dotyczy ona nietypowych zjawisk w systemach teleinformatycznych, które zostały wykryte przez Systemy bezpieczeństwa T-Mobile. Chodzi o to, że pracownik jednego z partnerów biznesowych operatora, który posiadał autoryzowany dostęp do systemu obsługi klientów, korzystał z niego w niewłaściwy sposób wyświetlając nietypową liczbę danych klientów.

Zabezpieczone dane obecnie podlegają analizie i według informacji Policji mogą pochodzić z wielu różnych firm. Jedynie T-Mobile udało się wykryć nietypową aktywność i powiadomić organy ścigania, co mogło się przyczynić do zabezpieczenia danych klientów innych podmiotów. T-Mobile otrzymało również informację od Policji, iż w proceder zaangażowana jest spółka pracująca na zlecenie operatora konkurencyjnego.

Druga informacja dotyczy sprawy, która została zamieszczona na portalu Warszawa Nasze miasto. Wygląda na to, że serwis mógł pisać o tym samym przypadku, ale nie podał operatora. Jednak pewne informacje pokrywają się ze sobą:

Postępowanie dotyczyło nieuprawnionego dostępu do bazy danych operatora telekomunikacyjnego oraz bezprawnego przetwarzania informacji pochodzących z tej bazy przez firmę marketingową. Jak się okazało, firma marketingowa wykonywała prace na zlecenie operatora konkurencyjnego.

Serwis informuje również, że operator, którego dotyczy sprawa, przekazał Policji wyniki zaawansowanych analiz. To pozwoliło na podjęcie działań i Policja dotarła do Call Center, które było odpowiedzialne za całą sprawę. Oczywiście, zamknięto tę firmę i przeszukano biura, ale także prywatne mieszkania 4 zatrzymanych osób. Call Center znajdowało się w Warszawie, na bardzo popularnym Mordorze. Jedną i drugą sprawą zajmuje się Policja na Mokotowie, więc nie ma mowy o przypadku.

Tutaj jeszcze informacja ze strony Policji:

Dzięki bardzo dobrej współpracy Policji oraz operatora telekomunikacyjnego zatrzymano czterech mężczyzn, którzy są zamieszani w proceder wykradania danych informatycznych oraz danych osobowych. Jak się okazało to pracownicy firmy marketingowej i Call Center. Pozyskane nielegalnie dane sprzedawali konkurencyjnej firmie telekomunikacyjnej. Podejrzanym grozi do trzech lat więzienia.

Poniżej cały tekst biura prasowego, który przyszedł w dniu dzisiejszym.

Szanowni Państwo,

Stosowany przez T-Mobile System bezpieczeństwa wykrył nietypowe zjawiska w systemach teleinformatycznych. Przy czym należy zaznaczyć, że zabezpieczenia naszych systemów teleinformatycznych  nie zawiodły i nie zostały przełamane.

W związku z wykryciem nieprawidłowości złożyliśmy zawiadomienie do Prokuratury o podejrzeniu możliwości popełnienia przestępstwa oraz poinformowaliśmy o sprawie GIODO (Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych).

W tym momencie możemy potwierdzić, że pracownik jednego z naszych partnerów biznesowych, który posiadał autoryzowany dostęp do systemu obsługi klientów, korzystał z niego w niewłaściwy sposób wyświetlając nietypową liczbę danych klientów.

Zabezpieczone dane obecnie podlegają analizie i według informacji Policji mogą pochodzić z wielu różnych firm.

Jedynie T-Mobile udało się wykryć nietypową aktywność i powiadomić organy ścigania, co mogło się przyczynić do zabezpieczenia danych klientów innych podmiotów.

Z przykrością przyjmujemy informację Policji, iż w proceder zaangażowana jest spółka pracująca na zlecenie operatora konkurencyjnego.

T-Mobile, w zależności od ustaleń faktycznych poczynionych w toku postępowania karnego, podejmie decyzję co do dalszych działań prawnych mających na celu ochronę interesu spółki oraz praw swoich Klientów.

Zdjęcia: Policja
Źródła: T-Mobile i Nasze Miasto (Warszawa)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.