AplikacjeNewsTutorialeJak blokować niechciane połączenia i SMS/MMS w systemie Android.

https://www.fandroid.com.pl/wp-content/uploads/2016/05/stop-634941_1100-1-1024x568.jpg

W Polsce dotknęła nas plaga dziwnych połączeń z zagranicy, które mogą człowieka zaskoczyć o 5 nad ranem. Wiele osób nie jest świadomych takiego zagrożenia. Większość z nich, jeszcze średnio przebudzona, potrafi oddzwonić na ten numer, narażając się na duże koszty. Można też zaradzić takim sytuacjom i wielu innym w bardzo prosty sposób.

Nie znam również osoby, która nie miałaby „okazji” otrzymać wiadomości SMS/MMS z wygraną w loterii. Takich niechcianych wiadomości jest coraz więcej, a nie każdy może sobie z tym poradzić. Na niechciane połączenia może „cierpieć” zdecydowanie mniej użytkowników, niż w przypadku wiadomości tekstowych. Ja jednak mam ich coraz więcej w ostatnim czasie.

Sam sobie zgotowałem ten los, bo kolejny raz wziąłem udział w konkursie pewnego radia. Nie będę tutaj wymieniał nazwy i robił złej reklamy. Takie złe praktyki są powszechne w każdej większej rozgłośni radiowej w Polsce. Wystarczy wysłać jednego SMSa, by po chwili zostać otrzymywać niechciane wiadomości. W ostatnim czasie jednak przegięli i zaczęto wykonywać do mnie połączenia z różnych miast Polski.

Dlatego właśnie zacząłem używać funkcji blokowania SMS/MMS i połączeń z wybranych numerów. W przypadku połączeń telefonicznych organizatorzy konkursów są coraz bardziej cwani. Automaty za każdym razem dzwonią z innego numeru. Za każdym razem wygrywam większe pieniądze i dziwne, że nie chce ich odebrać.

telephone-586268_1280

Blokowanie niechcianych połączeń i SMS/MMS w Androidzie.

Jeśli mnie pamięć nie myli, to funkcja taka była już dostępna (domyślnie) w Androidzie od wersji 4.4 (KitKat). Natomiast w niektórych smartfonach (LG, Samsung i innych) zaimplementowano taką możliwość w nakładkach producentów. W tej chwili większość użytkowników smartfonów może korzystać z tej opcji, niezależnie od systemu i producenta, pobierając odpowiednią aplikację.

W zależności od producenta i modelu posiadanego telefonu, blokowanie połączeń i wiadomości, może znajdować się w innym miejscu Androida. W przypadku Honor 6+ znajduje się wewnątrz aplikacji Dialer. Część użytkowników również powinna znaleźć tę funkcje w aplikacji odpowiadającej za połączenia w smartfonie. Pewna grupa powinna szukać takiej możliwości w ustawieniach smartfona. Niestety, ale nie ma reguły w tym temacie, bo od długiego czasu producenci oferują różne rozwiązania w swoich nakładkach.

W przypadku firmy Acer, ZTE i Ulefone nie udało mi się zlokalizować blokowania połączeń z poziomu dialera. Wtedy warto zainstalować jedną z wielu aplikacji dostępnych w sklepie Google Play, ale o tym za chwilę. Chyba najłatwiej maja użytkownicy Samsungów i LG, bo to u nich najwcześniej zaczęła pojawiać się funkcja blokowania połączeń i wiadomości SMS/MMS.

Aplikacje do blokowania połączeń i wiadomości.

writing-1170144_1280

Jeśli nie udało Wam się zlokalizować blokady niechcianych połączeń i wiadomości, to z pomocą powinny przyjść aplikacje, których jest pełno w Sklepie Google Play. Postaram się wymienić kilka z nich. Teraz nie będę skupiał się na dłuższych opisach, bo większość z nich posiada podobne funkcje.

Warto jednak zaznaczyć, że jedną z aplikacji jest antywirus Avast, który nie tylko ma funkcje blokowania połączeń. Może się przydać w innych przypadkach i dlatego tę pozycję polecam jako pierwszą. Sam unikam używania programów antywirusowych, bo niektóre potrafią mocno wykorzystywać baterię. Avast jednak jeszcze można polecić, bo nie jest mocno inwazyjny.

Kolejną aplikacją, która w nazwie ma „antywirus” jest Zoner. Jest ona dostępna na zarówno na smartfony, jak i tablety. Zoner odstaje trochę od poprzednika, ale tylko ze względu na interfejs. Nie da się ukryć, że pod względem wyglądu jest duża przepaść, ale Zoner wypada trochę lepiej, bo w odróżnieniu od Avasta posiada również blokowanie wiadomości na Androidzie. Obydwie aplikacje są dostępne w języku polskim.

Wpisując hasło „blacklist” w Sklepie Google Play otrzymacie wiele aplikacji, które warto pobrać. Warto jednak uważać na co instalujecie. Na ten moment ciężko złapać jakąś infekcję w smartfonie, ale lepiej być ostrożnym i przeczytać kilka opinii na temat wybranej aplikacji.

Popularną aplikacją do blokowania niechcianych połączeń i wiadomości jest Call Blacklist – Call Blocker. Posiada ona prosty i intuicyjny interfejs. Najważniejsze jest to, że aplikacja jest lekka i spełnia większość wymagań użytkowników. Największym minusem, dla niektórych użytkowników, może być fakt, że aplikacja nie posiada menu w języku polskim. Jednak, tak jak wspominałem, menu jest bardzo intuicyjne.

Najważniejszą zakładką jest „Blacklist”, w której suwakami wybieramy możliwość blokowania połączeń i SMS. Numery możemy dodawać na podstawie historii połączeń, kontaktów, historii wiadomości, a także poprzez wpisanie numeru. Ważną funkcją jest również blokowanie połączeń poprzez numer kierunkowy. Jest jednak jeszcze jeden minus, który mi osobiście nie przeszkadza, ale…. Gdy zdecydujecie się na blokowanie wiadomości SMS poprzez tę aplikację, to będziecie zmuszeni do domyślnego używania jej podczas odbierania SMS.

To są najczęściej wybierane aplikacje przeze mnie, ale na pewno jest ich więcej i z chęcią poznam Wasz wybór. Śmiało możecie dzielić się swoimi propozycjami w komentarzach, a na pewno uwzględnię je w tym, lub kolejnym wpisie.

11 comments

 • Kinia

  23 lutego 2020 at 19:17

  Witam 😀Ja mam ten sam problem w telefonie Lenovo K10a40. Czy ktoś wie gdzie znajduje się blokowanie numerów i smsów w tym telefonie ?

  Reply

 • Diana

  4 marca 2019 at 19:07

  Witam, jaką aplikacją mogę permanentnie zablokować połączenia i smsy w Huawei P9 2017? Chodzi mi o to, żeby blokowanie wyglądało tak jak w ajfonie, czyli gdy ktoś chce wysłać do mnie smsa, to wyświetla mu się informacja o niepowodzeniu, a gdy chce zadzwonić, to nie ma informacji o zajętości, tylko w ogóle brak dostępu. Chcę żeby osobnik wiedział, że jest zablokowany, bo w androidach niestety zablokowane smsy docierają na czarną listę, a dzwoniący ma jeden sygnał a potem dźwięk zajętości.

  Reply

  • Amies

   30 kwietnia 2019 at 01:31

   Nie ma czegoś takiego. Na Andku niestety nędza w tek kwestii.

   Reply

 • Mila

  16 stycznia 2018 at 23:00

  A ja kupiłam właśnie smartfona Xiaomi 4x, i mam wiele problemów z konfiguracją. Np. szukam przycisku do wysłania SMS a, i często intuicyjnie on jest wysłany, a ja nadal nie wiem co nacisnąć aby wysłać po napisaniu SMS.

  Reply

 • 88geek

  19 października 2017 at 11:10

  przydatny wpis, zainstalowałem Calls Blacklist i jest lepiej, dzięki

  Reply

 • kosmal

  29 września 2016 at 17:24

  Jeśli aplikacja równie bezkonfliktowo odbiera SMSy, co je blokuje, to można się przyzwyczaić. Ale lepiej by było, gdyby po prostu można by banować pewne numery i korzystać z telefonu jak wcześniej.

  Reply

 • maxx

  18 maja 2016 at 15:44

  W ramach suplementu dodam, że coraz popularniejsze u nas telefony marki Xiaomi z nakładką MIUI również posiadają wbudowany call/sms blocker. Znajduje się on w aplikacji o „mocno” brzmiącej nazwie Panel Sterowania. Tam należy zainteresować się zakładką „Firewall” – jest to świetny blocker spamu.

  Reply

  • Maciej Kulesa

   18 maja 2016 at 16:37

   Miałem też wspomnieć o CM, który od jakiegoś czasu miał dostępny świetną aplikacje do blokowania, ale nie wiem jak jest teraz.

   Reply

   • maxx

    19 maja 2016 at 08:32

    Przyznam, że też nie wiem, jak to aktualnie tam wygląda na CM – aktualnie używam od 2ch miesięcy Redmi 3 (2/16GB) z MIUI, a na tablecie (Tab S t700) mam własną wypocinę, czyli mixa cm o asop.
    Odbierając nieco od tematu to muszę przyznać, że Redmi 3 absolutna rewelacja! MIUI, choć do lekkich nakładek nie należy, to działa bezbłędnie i bez lagów (sprzęt solidne zapchany aplikacjam). Nooo! I ta bateria – przy naprawdę ostrym „cioraniu” 2 dni, a w tym 8-9h włączonego ekranu + ok 3h rozmów + WiFi nonstop.
    Patrząc przez pryzmat proporcji cena/możliwościami – obecnie absolutnie lider na rynku :-)

    Reply

    • Kkk

     29 grudnia 2017 at 08:05

     Takim SYTUACJOM! To liczba mnoga! Z jedną sytuacją ale przyglądam się wielu sytuacjom!

     Reply

     • Maciej Kulesa

      29 grudnia 2017 at 09:41

      Zgadza się! Poprawione. Dzięki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.